Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vykázala stratu aj v prvom kvartáli tohto roka, rozsah straty sa však výrazne znížil. Prispel k tomu rast tržieb o 40 percent. Spoločnosť zároveň uviedla, že počíta s veľmi dobrou tohtoročnou letnou sezónou, ktorá by mala pomôcť splniť celoročné ciele.

Aerolínie oznámili, že za prvý štvrťrok zaznamenali čistú stratu 467 miliónov eur a upravenú stratu pred úrokmi a zdanením na úrovni 273 miliónov eur. V prvom prípade to predstavuje pokles zhruba o pätinu a v druhom o viac než polovicu, pričom analytici predpokladali vyššiu prevádzkovú stratu, a to na úrovni 279 miliónov eur. Spoločnosť zároveň očakáva pozitívne výsledky v letnom období. "Pokračujúci vysoký dopyt zvyšuje našu dôveru, čo sa týka vývoja v nasledujúcich mesiacoch," povedal finančný riaditeľ Lufthansy Remco Steenbergen.

Tržby dosiahli 7,02 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 40 percent. Počet cestujúcich zaznamenal výrazné zvýšenie na 22 miliónov a tržby z prepravy pasažierov vzrástli o 73 percent na 5,2 miliardy eur. Napriek tomu, v prípade tržieb letecká spoločnosť zaostala za očakávaniami, keďže analytici počítali s celkovými tržbami na úrovni 7,57 miliardy eur.

Lufthansa však dodala, že výsledky boli lepšie než v prvom kvartáli 2019 a aj v prípade druhého štvrťroka počíta s tým, že výsledky prekonajú rovnaké obdobie predpandemického roka. Firma zároveň potvrdila pôvodný odhad v súvislosti s upraveným ziskom pred úrokmi a daňami (EBIT) za celý rok 2023, čo znamená, že očakáva jeho výrazné medziročné zlepšenie.

Ďalšie dôležité správy

PK 2 archív Schönefeld - Na archívnej snímke z 2. júla 2020 lietadlá nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa stoja na letisku v Schönefelde. Lufthansa chce vrátiť štátnu pomoc po silnom zisku, ktorý dosiahla v uplynulom 3. štvrťroku. Jej výsledky podľa vedenia signalizujú, že sa už dostala z problémov, ktoré spôsobila v leteckej doprave pandémia ochorenia COVID-19. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 02.07.2020, Brandenburg, Schönefeld: Flugzeuge der Fluggesellschaft Lufthansa stehen am Rand des Rollfeldes
Neprehliadnite

Lufthansa plánuje objednať ďalších vyše 20 lietadiel za viac než 7 miliárd eur