Samozvaný súd v Ruskom podporovanej separatistickej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny obvinil v pondelok piatich cudzincov zadržaných pri bojoch po boku ukrajinských síl z toho, že pracovali ako žoldnieri. Troch by mohli odsúdiť na trest smrti, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Brit, Chorvát a Švéd

Možnému vyneseniu trestu smrti čelia na základe zákonov DĽR britský občan John Harding, Vjekoslav Prebeg z Chorvátska a švédsky občan Mathias Gustafsson, ktorých zajali v prístavnom meste Mariupol a jeho okolí, uviedla ruská štátna agentúra TASS.

Obvinení boli aj ďalší dvaja Briti, Dylan Healy a Andrew Hill, ktorým trest smrti nehrozí. Všetci piati na súde uviedli, že sú nevinní, informovala TASS.

Odsúdili na smrť dvoch Britov a Maročana

Citovala tiež vyjadrenie sudcu o tom, že proces bude pokračovať v prvej časti októbra.

V samozvanej DĽR v júni odsúdili na smrť dvoch Britov a jedného občana Maroka, ktorí bojovali s ukrajinskými jednotkami proti Rusku, a to pre obvinenia z pokusu o násilné uchopenie moci a žoldnierstva.

Zahraničné vlády odmietajú rokovať s DĽR, ktorá spolu s tzv. Luhanskou ľudovou republikou (LĽR) kontroluje od roku 2014 časti východoukrajinského regiónu Donbas, s argumentom jej medzinárodného uznania ako súčasti Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

Policajt pomáha staršej žene, zatiaľčo ľudia čakajú v rade na humanitárnu pomoc od miestnych úradov v meste Selidovo, v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 14. júna 2022, kde prebiehajú ťažké boje.
Neprehliadnite

V Doneckej ľudovej republike sa chystá referendum, Rusi sa snažia prelomiť ukrajinskú obranu