V Moskve ovládaných alebo okupovaných častiach Ukrajiny sa v piatok o 8.00 hodine miestneho času začali referendá o pripojení k Rusku, uvádza agentúra AFP. Západné krajiny už pri oznámení o konaní týchto pseudoreferend v utorok oznámili, že ich výsledky neuznajú.

Hlasovať môžu až do utorka ľudia v Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike, samozvaných štátnych útvaroch, ktoré od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti. Referendá sa konajú aj v obsadených častiach ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti.

Proruské úrady v stredu rozhodli o dočasnom pripojení niektorých častí Mykolajivskej oblasti k Chersonskej oblasti, čo umožnilo usporiadať referendum aj tam.

Ukrajina a jej spojenci uviedli, že výsledky referend neuznajú, považujú ich za krok k Moskvy k anexii ďalšieho ukrajinského územia. Podobným spôsobom Rusko pred ôsmimi rokmi zabralo ukrajinský polostrov Krym.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022.
Neprehliadnite

Správa OBSE: Represie voči občianskej spoločnosti v Rusku dosahujú nový vrchol