Súťaže na liberalizáciu trate Bratislava - Komárno aj Žilina - Rajec „zhavarovali". Skonštatoval to vo štvrtok počas live streamu na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal.

Dôvody, prečo neboli predložené ponuky, sú podľa Doležala aj objektívne, spomenul krátke lehoty na predkladanie ponúk a plnenie zákazky. Skonštatoval, že lehota na dodanie vlakových komponentov a zabezpečenie prevádzky môže trvať aj päť až sedem rokov, na Slovensku to boli dva roky. Súťaž na trať Bratislava - Komárno sa pritom predlžovala. Priblížil, že už podpísal zrušenie súťaže, lebo prišla ponuka len od Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). „Významne prekračovala naše očakávania cenovo, preto sme sa rozhodli túto súťaž zrušiť," podotkol.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal  (Sme rodina) prichádza na 5. rokovanie vládySlovenskej republiky v Bratislave 28. apríla 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Doležal odvolal šéfku Slovenskej správy ciest, tvrdí, že očakával väčší výkon

„Keďže nám zlyhala už druhýkrát táto veľká európska súťaž, tak pristúpime k tomu, k čomu môžeme pristúpiť, a to že budeme rokovať napriamo o desaťročnej zmluve s jednotlivými železničnými dopravcami," priblížil Doležal s tým, že to umožňujú aj pravidlá Európskej komisie (EK). Bude žiadať, aby jednotlivé ponuky, o ktorých bude rokovať, boli zverejnené.