Spoločná európska mena pokračovala vo štvrtok v poklese a voči doláru je najslabšia za dva mesiace. Potvrdilo sa, že najväčšia európska ekonomika je v recesii. Navyše, dolár profituje z neistoty na trhoch, vyvolanej spormi týkajúcimi sa zvýšenia dlhového stropu v USA.

Euro vo štvrtok stratilo okolo 0,2 percenta a padlo na 2-mesačné minimum 1,0715 dolára. Európska centrálna banka stanovila v stredu popoludním ešte referenčný kurz eura na 1,0785 USD/EUR.

Dolárový index, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu šiestich dôležitých svetových mien, vo štvrtok vzrástol až o 0,3 percentá na 104,16 bodu, čo bolo najviac od 17. marca.

Britská libra sa voči doláru oslabila o 0,1 percenta a jej kurz klesol až na 1,2332 USD/GBP, čo bolo najmenej od 3. apríla. Voči jenu sa dolár dostal na najvyššiu úroveň od 30. novembra, neskôr však prišiel o svoje zisky.

Obavy vyvolané prieťahmi okolo zvyšovania dlhového stropu spôsobili, že agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Spojených štátov, ktorý zostáva na najvyššej úrovni AAA, na negatívny. Z nervozity na trhoch, ktorá zvýšila dopyt po bezpečných aktívach, paradoxne profitoval dolár.

Dolár takisto podporuje pokles očakávaní, že americká centrálna banka ešte v tomto roku zníži úrokové sadzby. Ekonomika USA je totiž zatiaľ odolná a agresívne sprísnenie menovej politiky ju zatiaľ nespomalilo tak, ako sa predpokladalo.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 New York - Burzový maklér počas obchodovania na newyorskej burze v pondelok 16. marca 2020. Wall Street sa v pondelok po otvorení prudko oslabila a obchodovanie bolo dočasne prerušené. Po jeho opätovnom otvorení hlavné indexy pokračovali v strmom páde a nachádzali sa v mínuse o vyše 11 %. Trhy neupokojilo ani nedeľňajšie (15. 3.) výrazné uvoľnenie menovej politiky americkou centrálnou bankou (Fed). FOTO TASR/AP


Trader Gregory Rowe, center, and others work on the floor of the New York Sto
Neprehliadnite

Európske akcie „hviezdia“ v porovnaní s americkými