Diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami môže byť dokončená najskôr v roku 2020, ale ani tento termín ešte nie je istý. Naposledy očakávaný možný dátum odovzdania chýbajúcich úsekov hlavnej domácej diaľnice medzi západom a východom Slovenska do roku 2019 už nie je reálny. Či sa to podarí aspoň za štyri roky, teda do roku 2020, závisí najmä od toho, kedy skončí nové environmentálne posúdenie, začne súťaž na zhotoviteľa a výstavba úseku Turany - Hubová v dĺžke 13,6 kilometra medzi Turcom, Oravou a Liptovom. Ak bude nutná výrazná zmena pôvodne plánovanej povrchovej trasy údolím Váhu, výstavba sa posunie o niekoľko rokov za rok 2020.

Aliancia Fair-play spustila pred parlamentnými voľbami kampaň „Volím, ale vidím vás". Vyzýva v nej občanov, aby nakreslením oka na volebnú obálku politikom odkázali, že za svoj hlas očakávajú vládu práva pre všetkých bez výnimky, stíhanie korupcie, fungujúci štát a kvalitné služby. Voliči môžu podľa aliancie následne zdieľať fotografie volebných obálok na sociálnych sieťach.

Čínsky pivovar China Resources Beer kúpi od pivovarníckej skupiny SABMiller jej menšinový podiel v ich spoločnom podniku, ktorý vyrába najpredávanejšie pivo na svete. Čínska firma za podiel 49 percent zaplatí 1,6 miliardy dolárov (1,47 milióna eur), podstatne menej, než sa čakalo. Akcie čínskeho podniku dnes vystrelili nahor a stúpli až o 25 percent.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje, že slovenské nemocnice sú stále bez 300 špecializovaných sestier a pôrodných asistentiek. Ako informovala prezidentka komory Iveta Lazorová, riaditelia nemocníc v Trnave, v Žiline a Prešove doposiaľ neuzavreli nové pracovné zmluvy so sestrami, ktoré z nich po hromadných výpovediach odišli k 1. februáru 2016.

Líder v oblasti medicínskych technológií, spoločnosť Medtronic plc, vykázal celosvetovo v treťom kvartáli fiškálneho roka 2016, ktorý skončil 29. januára 2016, výnosy vo výške 6,934 miliardy amerických dolárov. Informovala o tom v stredu spoločnosť. Po započítaní vplyvu negatívnych kurzových rozdielov a zohľadnení akvizície firmy Covidien to predstavuje 6-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho fiškálneho roka.

Spoločnosť Letisko Viedeň za rok 2015 vykázala výraznejší rast zisku, ako sa očakávalo. Nárastu zisku pomohlo zníženie nákladov, vyšší počet pasažierov a nižšie ceny energií. Čistý zisk letiska vlani stúpol o 22 percent na sumu 100,4 miliónov eur. Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že čistý zisk firmy za rok 2015 bude v objeme 96,2 miliónov eur.

Ružomberský podnik na výrobu papiera a celulózy Mondi SCP pripravuje investíciu vo výške 310 miliónov eur. Projekt ECO Plus zahŕňa modernizáciu celulózky a nový papierenský stroj s výrobnou kapacitou 300 tisíc ton ročne. Mal by vyrábať aj nový produkt - kartón s bielym povrchom. Bude porovnateľný s najväčším a najmodernejším strojom, ktorý v súčasnosti ružomberské papierne vlastnia.

Neziskové občianske združenie Aliancia Fair-play a Platforma Slovensko.Digital opakovane žiadajú ministerstvo školstva, aby zastavilo obstarávanie internetu pre školy v rámci projektu Edunet. Projekt podľa mimovládnych organizácií a odborníkov predstavuje veľké riziko predraženia a nákupu nevýhodných riešení. Súťaž za 80 miliónov eur je navyše podľa nich diskriminačná, keďže neumožňuje zapojiť sa uchádzačom, ktorí nemajú celonárodné pokrytie.

Francúzsko v minulom roku po prvýkrát za posledných 40 rokov prišlo o pozíciu najväčšieho obchodného partnera Nemecka, vystriedali ju Spojené štáty. Vyplýva to z dnešných údajov spolkového štatistického úradu. Podľa agentúry AFP stojí za týmto vývojom rast americkej ekonomiky a slabší kurz eura.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.