Slovenská pošta prijme v predvianočnom období takmer 1 100 000 zásielok denne. Posledným dňom pred Vianocami, kedy bude pošta doručovať zásielky, je piatok 23. decembra.

Pohľadnice

Ak chcete, aby vaše vianočné prianie dorazilo k adresátovi pred sviatkami, dnes (21. decembra) máte ešte posledný deň na výber z dvoch možností: buď pohľadnicu pošlete prvou, alebo druhou triedou. Zásielku druhej triedy doručí pošta v rámci Slovenska druhý pracovný deň po dni podania (teda 23. decembra).

Ak to dnes nestihnete, ostane vám len jediná možnosť - poslať pohľadnicu prvou triedou. Pozor, aby ju pošta stihla doručiť ešte pred sviatkami, musíte ju podať na pošte najneskôr 22. decembra.

V prípade posielania pohľadníc do zahraničia musíte počítať s dlhšou doručovacou lehotou. V rámci krajín EÚ to pošte trvá maximálne 7 pracovných dní. Ak si zákazník zvolí prvú triedu, pohľadnica môže byť doručená už do 5 dní. Predpokladaný čas doručenia do konkrétneho štátu je možné zistiť na internetovej stránke Slovenskej pošty v Zasielacích podmienkach. 

Balíky na poslednú chvíľu

Ak pošlete balík ako expres zásielku, pošta garantuje jeho dodanie nasledujúci pracovný deň po dni podania. Aby bola expres zásielka doručená do Vianoc, mali by ste ju odniesť na poštu najneskôr 22. decembra.

Pošta odporúča pri posielaní balíkov uviesť mobilné telefónne číslo adresáta zásielky, na ktoré mu pošle avízo o termíne doručenia.

Pri posielaní balíkov do zahraničia sa dodacie lehoty rôznia v závislosti od štátu určenia. Bližšie informácie o konkrétnych krajinách, lehotách či podmienky prepravy, možno nájsť na webovej stránke pošty v Zasielacích podmienkach.

Upravené otváracie hodiny pošty

  • V pracovných dňoch budú pošty poskytovať služby v aktuálne platných otváracích hodinách.
  • Na Silvestra (v sobotu 31. 12. 2016) budú pošty fungovať v skrátených otváracích hodinách. V dňoch 25. decembra a 1. januára budú všetky pošty zatvorené. V dňoch 24. 12., 26. 12. a 6. 1. budú otvorené len vybrané pošty.
  • Podrobnejšie informácie o zmenách otváracích hodín nájdete na webovej stránke Slovenskej pošty v časti Aktuálne.

Ako budú fungovať banky

Banky fungujú počas sviatkov v inom režime ako pošta. Od 24. do 26. decembra budú pobočky zatvorené. Od 27. až do 30. decembra budú fungovať podľa štandardných otváracích hodín a rovnako bez obmedzení bude realizovaný aj platobný styk. 

Na Silvestra budú otvorené iba pobočky vo vybraných obchodných centrách a to zvyčajne len do dvanástej hodiny. V nedeľu 1. januára budú pobočky zatvorené a v piatok 6. januára budú otvorené počas bežných otváracích hodín pobočky bánk v nákupných centrách.

Pozor na termín odosielania platieb

Ako zadávať príkazy, ak chcete ešte v tomto roku zaplatiť dane, vložiť peniaze na stavebné sporenie alebo poslať inú dôležitú platbu? Myslite na to, že platby zadané 31. decembra po 12. hodine budú z účtu odpísané až po Novom roku.

„Aby ste získali štátnu prémiu k stavebnému sporeniu či daňovú úľavu pri dôchodkovom sporení, je potrebné poslať peniaze tak, aby na účet príslušnej inštitúcie boli pripísané ešte v tomto roku,“ radí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Ak potrebujete, aby vám peniaze odišli z účtu ešte v roku 2016, platbu je možné zadať aj cez elektronické bankovníctvo, mobilné aplikácie či bankomaty Slovenskej sporiteľne do dvanástej hodiny,“ hovorí M. Cesnaková. Najneskôr však doobeda 31. decembra.

Podľa ČSOB vo všeobecnosti platí, že ak klient zadá príkaz na SEPA platbu v eurách elektronicky počas pracovného dňa do 21. hodiny alebo na pobočke do 15. hodiny, budú mu prostriedky z účtu v ten istý deň aj odpísané a deň na to pripísané na účet príjemcu. Transakcie medzi účtami ČSOB sú počas pracovných dní realizované obratom.

„Ak klient potrebuje poslať peniaze na iný účet do konca roka, tak aby boli peniaze na účet aj pripísané, mal by zadať SEPA platbu najneskôr do štvrtka 29. decembra do 15. hodiny v pobočke alebo do 21. hodiny elektronicky. Ak stačí, aby boli peniaze z účtu do konca roka iba odpísané, klienti na to majú čas do piatka 30. decembra do 15. hodiny v pobočke alebo do 21. hodiny elektronicky,“ informovala ČSOB.

Ak na koncoročnú platbu pozabudnete, môžete využiť zrýchlenú platbu. Ak zadáte v ČSOB zrýchlenú SEPA platbu do 30. decembra do 11.30 hodiny, peniaze budú na účet príjemcu pripísané ešte v ten istý deň.

Druhou možnosťou, s ktorou získate ešte pár hodín navyše, je urgentná platba v eurách v reálnom čase. Pri zadaní príkazu 30. decembra do 15. hodiny príjemca dostane peniaze na účet ešte v ten istý deň. Urgentné a zrýchlené platby sú však spoplatnené nad rámec balíka služieb.

Čo robiť, ak potrebujem:

  • poslať platbu v eurách v rámci Slovenska a SEPA krajín z účtu do konca roka 2016:

Aby peniaze odišli z účtu na iný účet v banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte v tomto roku, je možné zadať štandardný platobný príkaz aj na Silvestra vo vybraných pobočkách banky alebo prostredníctvom elektronického bankovníctva do 12. hodiny. Ak má príjemca účet v rovnakej banke, peniaze mu budú pripísané v ten istý deň, v inej banke 2. januára.

  • aby platba v eurách prišla do inej banky na Slovensku a SEPA krajín do konca roka 2016:

Aby peniaze aj prišli na účet príjemcu v inej banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA) ešte do konca roka, je potrebné zadať štandardný prevod najneskôr 29. decembra. Je to možné v ktorejkoľvek pobočke banky do konca otváracích hodín alebo prostredníctvom internetbankingu či mobilných aplikácií. V prípade urgentného prevodu je možné zadať platbu prostredníctvom elektronického bankovníctva ešte aj 30. decembra.

Prameň: SLSP