„Vzhľadom na to, že ponuka Spojených štátov amerických nijako nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ministerstvo obrany sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach k predmetnej téme, ,“ napísalo ministerstvo.

Uviedlo, že považuje akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou za ohrozenie, respektíve obmedzenie štátnej suverenity.

Nazdáva sa, že pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.

„V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu,“ dodáva.

Žiadne zvýhodnenie pre amerických vojakov

Odmieta tiež neopodstatnené zvýhodnenie príslušníkov Armády USA, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO.

„Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase v prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru,“ píše sa vo vyhlásení.

Ponuka Spojených štátov amerických v súlade s programom EDI bola podľa ministerstva zameraná výhradne na budovanie zariadení, resp. objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, resp. využitie pre akékoľvek účely.

Nijakým spôsobom nezodpovedala operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR, ani požiadavkám NATO s cieľom zabezpečenia podpory hostiteľskej krajiny iným silám členských štátov NATO.

„Opakovane však tiež zdôrazňujeme, že v tomto prípade išlo o možnú bilaterálnu spoluprácu, ktorú sme odmietli z dôvodu ohrozenia suverenity Slovenskej republiky. Ministerstvo obrany SR si však naďalej plní a bude plniť všetky záväzky ako člen NATO. O uvedených skutočnostiach sme listom informovali aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ napísal rezort.

Aktualizované o 16.17:

Pellegrini: Nikto o prítomnosti cudzích vojsk na Slovensku nerokuje

Vláda pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) by nikdy neurobila kroky, ktoré by znamenali súhlas s prítomnosťou zahraničných vojsk na území Slovenskej republiky. Premiér to povedal novinárom v Paríži súvislosti so zrušením rokovaní o obrannej spolupráci s USA. Zdôraznil, že prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku nikto neplánuje.

P. Pellegrini považuje za potrebné rešpektovať nálady a názory v spoločnosti, pretože Slovensko už má podobnú skúsenosť. Ultimátum, že „ak sa niečo také stane, tak okamžite opustíme vládnu koalíciu“ však považuje za zbytočné. „Nikto dnes o prítomnosti cudzích vojsk nerokuje a nerokoval,“ reagoval premiér. Na margo čerpania financií NATO povedal, že podobným spôsobom sa v minulosti využili aj na rekonštrukciu letiska Sliač.

Slovensko by malo podľa jeho názoru vyjednávať podmienky, ktoré nebudú na úkor suverenity krajiny a ktoré nebudú Slovensko zaväzovať k tolerancii cudzích vojsk na svojom území. "Ak by aj napriek tomu bola aliancia a USA ochotná tieto financie poskytnúť, prečo by sme ich nemali využiť, ak vďaka nim môžeme zrenovovať dve letiská, Sliač a Kuchyňa," doplnil.

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) v nedeľu v televízii TA3 povedal, že Slovenská národná strana odíde z vlády, ak bude finančná ponuka USA na rekonštrukciu vojenských letísk prijatá. Avizoval, že ak budú rokovania o ponuke pokračovať, budú národniari iniciovať uznesenie Národnej rady (NR) SR. Argumentoval tým, že Slovensko má dosť svojich peňazí a žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu.