Dodávatelia zemného plynu a užívatelia distribučnej siete budú musieť vždy k začiatku novembra uskladniť v zásobníkoch množstvo plynu, ktoré zodpovedá ich trhovému podielu z 25 percent priemernej ročnej spotreby na danom území. Vyplýva to z novely zákona o energetike, ktorú v stredu s pripomienkou schválila vláda.

„Návrhom zákona sa v nadväznosti na predmetné nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ ustanovuje povinnosť uskladnenia určeného množstva plynu v zásobníkoch na vymedzenom území príslušnými účastníkmi trhu s plynom, právna úprava výkonu kontroly nad skladovacou povinnosťou a sankcií pre prípad nesplnenia skladovacej povinnosti," uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe k materiálu.

Novela súčasne rozširuje cenovú reguláciu v plynárenstve aj na plnenie skladovacej povinnosti a ustanovuje spôsob vykonávania cenovej regulácie pre prístup do zásobníka v súvislosti so skladovacou povinnosťou.

Účinnosť novely navrhol rezort hospodárstva od 1. decembra 2022. V tomto roku, na obdobie od 1. decembra do 31. marca 2023, sa dodávatelia plynu musia do 10. decembra preukázať zmluvou o nákupe a dodávke plynu alebo inou zmluvou, ktorou majú zabezpečené dodávky plynu. Povinnosť uskladniť zásoby plynu budú mať firmy prvýkrát na obdobie od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024. Na toto obdobie sa im ešte celková skladovacia povinnosť zníži na polovicu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas tlačového vyhlásenia po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 22. júla 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zamestnanci sociálnych služieb dostanú odmenu 500 eur, avizoval premiér