Pacienti na Slovensku majú dostupnú liečbu v súvislosti s Covid-19, informuje Ministerstvo zdravotníctva. Uvádza tiež, že nepretržite monitoruje situáciu, reaguje na odporúčania a požiadavky hlavných odborníkov či poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo naďalej objednáva ďalšie dávky liekov a dopĺňa ich zásoby podľa dostupnosti na svetovom trhu s liečivami.

Ivermektín (Oficiálne označenie: Ivermectin Tablet USP IverJohn 100x6 mg, Ivert 6 tbl 4x1x6 mg)

V piatok očakávajú dodanie 9 000 kusov lieku Ivermektin. Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis. Ministerstvo zabezpečilo dodávku tohto lieku v najkratšom čase, v ktorom ho distribútor vzhľadom na dopyt na svetovom trhu, dokázal zabezpečiť.

lekaren
Neprehliadnite

Lekárnici vyzývajú verejnosť, aby sa v lekárňach nedopytovala po ivermektíne

Kolchicín (Oficiálne označenie: Colchicum-Dispert tbl obd 20x0,5 mg)

Colchicum-Dispert bol v počte 10 000 kusov dovezený na Slovensko, je dostupný pre lekárne a používa sa na liečbu pacientov v ambulantnej sfére aj v nemocniciach. Liek je na lekársky predpis.

Ivermektin
Neprehliadnite

Finančná správa nerozhoduje o liekoch s ivermektínom

Izoprinozín (Oficiálne označenie: Isoprinosine tabl. 100 x 500 mg a Isoprinosine tabl. 50 x 500 mg)

Momentálne je dostupný Isoprinosine 1000 mg granulát na perorálny roztok, ktorý je adekvátnou náhradou za tabletovú formu Isoprinosine. Dostupný je tiež Isoprinosine sirup. Budúci týždeň sa dovezie na Slovensko 27 000 kusov. Liek je na podporu imunity a je na lekársky predpis.

Inomed (Oficiálne označenie: INOMED 500 mg tbl (blis.PVC/PVDC/Al)

Na Slovensko sa už doviezlo 12 000 kusov, ktoré boli následne rozdistribuované do lekární. V najbližšom dovoze príde na Slovensko spolu 20 000 kusov lieku. Uvedený liek je na zlepšenie imunity a je na lekársky predpis.

Dexametazón (Oficiálne označenie: Dexamethasone inj. Biodexone 10x5x2 ml)

Do nemocníc bolo distribuovaných 1 000 kusov lieku. Dodanie ďalších 1 000 kusov na Slovensko sa očakáva na budúci týždeň. Ministerstvo zdravotníctva vydalo 4. februára povolenie na terapeutické použitie lieku Dexamethasone inj. Biodexone 10x5x2 ml.