Podľa poslanca jeho návrh umožní chrániť rodinný rozpočet a zdravie občanov. Ako tvrdí, k intenzívnemu prejedaniu sa a nadužívaniu alkoholických nápojov dochádza v Rusku práve v čase týchto sviatkov.

Okrem toho sviatky výrazne plienia rodinný rozpočet. „Stáva sa, že od 12. januára je pred nami ešte polovica mesiaca, ale všetky zásoby sú vyčerpané, peňazí niet, celý limit je vyčerpaný. A to sa odráža na vzťahoch v rodinách,“ cituje navrhovateľa zákona, poslanca za Liberálno-demokratickú stranu Ruska Vladimira Žirinovského, denník Izvestija. Ten sa odvoláva aj na medzinárodné skúsenosti: nový rok vraj žiadna krajina neslávi tak dlho ako Rusko.

Riaditeľ oddelenia strategických analýz spoločnosti FBK Igor Nikolajev si myslí, že sviatočné januárové dni negatívne vplývajú nielen na občanov, ale na celé ruské hospodárstvo. Rusko počas týchto dní prichádza o výraznú časť svojho HDP – o bilión rubľov (približne 40 miliárd eur), alebo 15 až 20 percent svojej mesačnej priemyselnej výroby. „Je jasné, že 1/24 roka je pre ekonomiku význaný časový úsek,“ povedal denníku. Novoročné sviatky treba preto podľa neho buď skrátiť, alebo úplne zrušiť.

Myšlienka A. Didenka o skrátení novoročných sviatkov v Rusku nie je nová. Prišiel s ňou prezident Vladimir Putin v roku 2012. Aj na začiatku tohto roku V. Putin cez médiá oznámil, že počas sviatkov pracuje a vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu v krajine k tomu vyzval aj vládu a ďalších verejných činiteľov.