Vojna na Ukrajine sa zmenila na drsný boj o územia. Ukrajinské a ruské sily sa navzájom ostreľujú delostrelectvom stredného a dlhého doletu, pričom zanechávajú spúšť v už aj tak poničených dedinách a mestách vrátane civilných cieľov.

Faktom je, že Rusku dochádzajú zásoby a vojenské sily, no situácia je zlá aj na strane Ukrajiny. Jej hlavní predstavitelia v posledných týždňoch varovali, že im dochádza munícia a denne strácajú 100 až 200 vojakov.

Dlhotrvajúca únavná vojna plná strát sa s väčšou pravdepodobnosťou zvrhne na snahy udržať sa na koni, teda schopnosť súperiacich strán zabezpečiť neustály prílev vojakov, munície a ťažkej techniky do frontových línií. Konflikt rozhodne to, kto bude vedieť lepšie nahradiť svoje vyčerpané jednotky, doplniť zásoby, udržiavať technické vybavenie, získať potraviny, palivo a muníciu.

Ruský prezident sa tak ľahko nevzdá

Z doterajšieho priebehu bojov vyplýva, že ruský prezident V. Putin sa tak ľahko nevzdá. Šéfka amerických spravodajských služieb Avril Hainesová je presvedčená, že má stále v úmysle obsadiť väčšinu Ukrajiny. „Ruská armáda je už však bojom značne vyčerpaná a postupuje preto pomaly. Vojna zrejme potrvá ešte dlho,“ povedala pre britskú stanicu BBC.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa