Kríza spôsobená pandémiou, plán obnovy, daňová reforma, ale aj postup v otázke digitálnej dane. Aj to boli témy spoločného stretnutia podpredsedu vlády a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) s francúzskym ministrom financií a hospodárstva Brunom Le Maireom priamo v Paríži. Heger sa tiež stretol s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Emmanuel Macron slovenský premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Francúzsko je pre Slovensko majákom bratstva, rovnosti a slobody, tvrdí Matovič

V diskusii s francúzskym ministrom financií dominovala podľa MF SR najmä téma pandemickej situácie v Európe. B. Le Maire sa v úvode stretnutia zaujímal o celoplošné testovanie na Slovensku. Obaja ministri sa zhodli na tom, že v aktuálnej situácii sú najvhodnejšími spôsobmi boja proti pandémii kombinácia lockdownu, testovania a očkovania. Zároveň obaja zdôraznili potrebu čo najrýchlejšieho spustenia projektov v rámci plánu obnovy.

„O pláne obnovy pravidelne hovoríme na stretnutiach ministrov financií. Je naozaj nesmierne dôležité, aby sme vedeli čo najskôr tieto prostriedky vložiť do ekonomiky. Je to dôležité aj preto, aby celá Európa vyšla z tejto krízy posilnená," povedal Eduard Heger.

Dôležitou témou rozhovoru bol podľa MF SR aj spoločný postupu pri hľadaní globálneho riešenia digitálneho zdaňovania. Cieľom je využiť zmeny na čele USA a postupne hľadať vzájomnú dohodu.

Podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, ktorý uviedol do funkcie nového prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku (nie je na snímke) v Bratislave v utorok 1. decembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu, tvrdí Heger

Ministri financií sa tiež dotkli otázky spoločnej ekonomickej spolupráce medzi Slovenskom a Francúzskom. Práve francúzske firmy sú totiž v SR významnými investormi a zamestnávateľmi. Minister Heger potvrdil záujem Slovenska o ďalšiu spoluprácu najmä v oblasti energetiky, ale aj dopravy, výroby elektromobilov či rozvoja vodíkových technológií. Práve spoločný postoj k jadrovej energii je silným spojovacím článkom medzi Francúzskom a Slovenskom. Francúzsky minister financií B. Le Maire navyše predbežne potvrdil účasť na Tatra Summite v októbri tohto roka.

Eduard Heger sa podľa MF SR v Paríži stretol aj s generálnym tajomníkom OECD Ángelom Gurríom. Rokovaniu dominovala téma pokrízovej obnovy slovenskej a svetovej ekonomiky. Podľa generálneho tajomníka OECD spomalenie distribúcie vakcíny spojené s naďalej vysokým výskytom vírusu bude mať negatívny dosah na tempo oživenia svetovej ekonomiky. Vo väčšine štátov podľa neho príde k zotaveniu na predkrízovú úroveň až v roku 2022.

Podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, ktorý uviedol do funkcie nového prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku (nie je na snímke) v Bratislave v utorok 1. decembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Lockdown stojí Slovensko 1 miliardu eur, tvrdí Heger

Dôležitou témou rokovania bola podľa MF SR aj pripravovaná daňová reforma, ktorú plánuje minister Heger predstaviť v najbližších týždňoch. Ángel Gurría ocenil snahy slovenského ministerstva financií upraviť systém tak, aby podporil investície a tvorbu nových pracovných miest a zároveň ponúkol podporu OECD pri príprave reformy.