Už od roku 2011 sa na Slovensku pokúša presadiť streamovacia služba telekomunikačného operátora Orange. Skutočný boom však prišiel až vlani, keď na slovenský trh oficiálne vstúpila švédska služba Spotify. Konkurenčný Deezer sa pridal v januári 2014 a v marci tohto roka prišla Hudba Google Play.

Príchodom streamovacích služieb sa hudobným nadšencom otvorili nové možnosti ako počúvať hudbu legálne, pohodlne a relatívne lacno. Už si nemusia sťahovať pesničky z iTunes po eure za kus, prípadne za 8 až 15 eur celé albumy. Za paušálny mesačný poplatok okolo 6 eur si môžu vyberať z miliónov skladieb. Rozdiel je v tom, že súbory nevlastnia a počúvať ich môžu len kým platia predplatné. Takže si hudbu vlastne prenajímajú.

Deezer a Spotify sú aplikácie, ktoré poskytujú neobmedzené počúvanie hudby za mesačný paušál. Ten je v oboch prípadoch rovnaký - 5,99 € (zákazníci s paušálmi Telekomu majú Deezer za 4,99 €). Na využívanie aplikácií v mobile musíte mať mobilný internet, no keď si zvyknete sťahovať playlisty a albumy vopred na wifi, žiadne mobilné dáta „to nezožerie“. Obe služby majú aj bezplatnú verziu, v ktorej vás ale budú otravovať reklamy a iné obmedzenia.

Hudba Google ponúka v podstate to isté čo Deezer a Spotify, ale skombinované s možnosťou kúpiť si skladby aj klasicky - natrvalo.

Cena Orange hudby, kedysi známej pod názvom MusicJet, závisí od balíčka internetu v mobile. Je dostupná iba pre zákazníkov Orange a Funfónu. Jej výhodou je, že ak si zaplatíte premium verziu, dostanete v cene aj 1 GB mobilných dát mesačne na počúvanie hudby. Na rozdiel od rozsiahlych katalógov konkurencie ponúka iba 1,5 milióna skladieb.

Porovnanie platených streamovacích služieb oficiálne dostupných na Slovensku
Cena (mesiac)Free verziaSkúšobná doba zadarmoPočet skladieb v katalóguBonus
Deezer Premium Plus4,99 - 5,99 €áno15 dní30 mil.zvýhodnená cena pre zákazníkov Telekomu, kombináciou s paušálmi za mobil či internet môže cena klesnúť až na nulu
Spotify Premium5,99áno37 dní*20 mil.
Hudba Google Play5,49áno30 dní30 mil.Operátor O2 ponúka pre svojich zákazníkov trojmesačné bezplatné testovanie
Orange hudba**3,99 – 8,99 €áno30 dní1,5 mil.1 GB mobilných dát na počúvanie hudby mesačne
* 7 dní bez nutnosti zadať číslo karty, ďalších 30 dní po zadaní čísla karty
** Dostupné iba pre zákazníkov Orange a Funfón, cena závisí od veľkosti internetového paušálu zákazníka
Prameň: cenníky poskytovateľov

Deezer, Spotify a Hudba Google majú mobilnú aplikáciu a tiež aplikácie pre počítač. Deezer a Spotify sú dostupné aj priamo na webe. Ak nepočúvate hudbu z telefónu, free verzie Deezeru a Spotify na počítači bohato stačia. Každých pár skladieb je prerušených krátkou reklamou, ale je možné počúvať čokoľvek a v akomkoľvek množstve.

Trochu zložitejšie to je v prípade mobilných zariadení. S Deezerom toho zadarmo veľa nespravíte. Dajú sa počúvať rôzne „rádiá“ (tanečná hudba, 80-te roky, klasická hudba atd.), nie však albumy jednotlivých autorov. Navyše sa dá preskočiť iba 6 skladieb za hodinu, takže ak sa vám ich náhodou nepáči viac, máte smolu. Naviac budete potrebovať naozaj veľký dátový balíček alebo neustále wifi pripojenie, keďže skladby sa nedajú stiahnuť do pamäte a počúvať offline.

Spotify toho zadarmo ponúka trochu viac. Môžete počúvať rádiá, playlisty rozdelené podľa nálady, žánru, dekád, ale aj albumy jednotlivých autorov. Má to samozrejme háčik – skladbu, na ktorú máte v tom momente chuť, si jednoducho nepustíte. Zadarmo je iba náhodný mód (shuffle), takže si musíte počkať, kým na ňu príde rad. Aj tu platí obmedzenie možnosti preskočenia skladieb len na 6 za hodinu a nemožnosť počúvať offline.

Hudba Google Play zadarmo neponúka prakticky nič okrem prezerania katalógu a pridávania vlastnej hudby do cloudu. Zákazníci O2 Slovakia s adroidovými zariadeniami môžu aktuálne (od októbra 2014 do 6. februára budúceho roka) využiť ponuku na bezplatné trojmesačné testovanie.

Keď sa rozhodnete, že vás free verzia už nebaví, je veľmi jednoduché zaobstarať si platenú. Ponuky vyskakujú z každej strany a je to prakticky bez rizika. Od Spotify dostanete zadarmo 37 dní premium počúvania na skúšku, Deezer ponúka 15, Hudba Google Play 30 dní na testovanie. A čo ak sa skladba, ktorú hľadáte, v databáze nevyskytuje? Toto sa takmer s istotou nestane. Skôr ich nájdete príliš veľa, takže rozhodovanie môže byť trochu náročnejšie.

Vo všetkých prípadoch platí, že platenú službu je možné zrušiť kedykoľvek. Ani využitím skúšobného obdobia premium verzie sa k ničomu nezaväzujete. Nesmiete však na včasné zrušenie služby zabudnúť, inak peniaze automaticky z karty strhnú.

Prémiový obsah je vo všetkých aplikáciách podobný – žiadna reklama, neobmedzené streamovanie čohokoľvek, kedykoľvek a v hocijakom poradí, možnosť sťahovania skladieb do pamäte telefónu na počúvanie offline, vytvorenie vlastných playlistov. Spotify ponúka navyše vyššiu kvalitu zvuku (hoci rozdiel je skoro nepostrehnuteľný).

Ktorá aplikácia sa oplatí viac? Ak náhodou nemáte veľký paušál u mobilného operátora, ceny sú veľmi podobné a môžete sa rozhodovať podľa kvality či osobných sympatií. Pokojne vyskúšajte všetky služby. Ak využijete skúšobné obdobia, spolu získate vyše 2,5 mesiaca neobmedzeného počúvania zadarmo.

Na záver ešte trochu matematiky. Nezľavnené ročné predplatné Spotify alebo Deezeru vyjde na 72 eur, čo je celkom dosť. No ak ste intenzívny poslucháč, 5 alebo 6 albumov kúpených za podobnú sumu zrejme na celý rok stačiť nebude. Navyše, ak sa cena preráta na dni, dostávame sa na 20 centov/deň. A to už neznie tak zle, však? Horší pocit môže mať milovník hudby zo skutočnosti, že akonáhle zruší predplatné, všetky stiahnuté skladby z prehrávača jednoducho zmiznú.

Nie je to len o cene

Streamovacie služby sú jednoduchou cestou, ako sa za relatívne nízky poplatok dostať legálne k neobmedzenému katalógu hudby... teda takmer neobmedzenému. Viacerým umelcom sa mália poplatky, ktoré im Spotify a spol. platia. Nedávno stiahla z tohto dôvodu celý svoj katalóg napríklad speváčka Taylor Swift, spevák Thom Yorke tak spravil už pred niekoľkými rokmi. Umelci ako Beyoncé či Coldplay zas z noviniek zaradili na Spotify či Deezer iba hlavné single, kompletné albumy tam nenájdete.

Pred objednaním tej či onej služby si preto radšej prelistujte katalógy, či sa v nej nachádzajú vaši obľúbení speváci - práve na to je vhodná bezplatná či testovacia verzia. 

Z tohto pohľadu má výhodu Hudba Google Play - tá ponúka v rámci jedného webového rozhrania či appky okrem streamovania aj predaj hudby. A teda v „najhoršom“ prípade si album dokúpite. Výhoda Googlu - napríklad oproti iTunes - sú aj ceny. Tie sú v Play Store často až výrazne nižšie. Napríklad novinka od Taylor Swift 1989 stojí v obchode Applu 7,99 eura, v Play Store iba 6,49 eura. Posledný album skupiny Coldplay stojí cez iTunes 9,99 eura, v obchode Googlu iba 5,49 eura. 

Výhoda Spotify a Deezera oproti Hudbe Google Play je zas oveľa komfortnejšie objavovanie hudby. Obe služby ponúkajú rádiá a playlisty, ktoré okrem používateľovi známej hudby namixujú aj umelcov, ktorí by sa mohli poslucháčovi páčiť. Spotify aj Deezer pri tom vychádzajú z analyzovania návykov miliónov poslucháčov.

Po niekoľkomesačnom využívaní oboch sa to subjektívne oveľa viac darí službe Spotify, ktorá má viac používateľov ako Deezer a zrejme aj lepší analytický softvér. Pri rádiách zvolených podľa umelcov sa v playlistoch oveľa častejšie objavili noví speváci či skupiny, ktorí prirodzene „lahodili“ uchu. Výber Deezera bol skôr otrepaný a prvoplánový.

Výhodou Spotify tiež je, že rádiá sa dajú vylaďovať - ak sa vám nejaká skladba nepáči, kliknete na palec ukazujúci dole a služba ju už nespustí. Ak sa vám naopak niečo páči, kliknete na palec hore a zvýši sa pravdepodobnosť, že si od daného umelca v rámci streamu ešte niečo vypočujete. Spotify má aj lepší výber playlistov podľa hudobných žánrov či nálad.

Deezer má oproti tomu mód nazvaný Flow, ktorý kombinuje hudbu, ktorú často počúvate, s novinkami. O hudobné „vzdelávanie“ sa tiež starajú lokálni editori, existuje aj pre Slovensko. Opäť subjektívny dojem - obe funkcie boli menej chytľavé ako analytickejší výber skladieb od Spotify.

V konečnom dôsledku sme späť pri cene - ak ste zákazníkom Telekomu a máte možnosť získať Deezer za pár eur (respektíve úplne zadarmo), Spotify môžete využívať bezplatne (a s reklamou) ako alternatívu na objavovanie noviniek a Deezer štandardne na bežné počúvanie. Ak v Telekome nie ste, voľba je jasná - Spotify.

(tc)