Zmena trasy diaľnice D1 v tuneli Čebrať pri Ružomberku predraží jej výstavbu o desiatky miliónov eur. Informoval o tom minister dopravy Roman Brecely počas kontrolného dňa pri tuneli. Zdroje financovania chce hľadať aj v eurofondoch. Tunel s pôvodnou dĺžkou 2 026 metrov začali raziť v septembri 2014, no o päť mesiacov práce zastavili pre zosuv pôdy. Práce na severnejšom variante trasovania tunela by mohli začať začiatkom budúceho roka po dopracovaní všetkých dokumentov. Pre otvorenie úseku Hubová – Ivachnová platí termín do konca roka 2020. Zmenou trasy sa tunel predĺži na približne 3 650 metrov. Otvorenie časti diaľnice od Ivachnovej po tunel Čebrať bez otvorenia tunela Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neplánuje.

Predaj potravín po uplynutí minimálnej doby trvanlivosti bude naďalej zakázaný. Parlament v utorok neschválil novelu zákona o potravinách, v ktorej SaS a OĽaNO-NOVA navrhovali umožniť predaj potravín po lehote trvanlivosti. Opoziční zákonodarcovia právnu normu presadzovali s cieľom znížiť mieru plytvania prírodnými zdrojmi a zabezpečiť zvýšenie dostupnosti potravín pre osoby, ktoré sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli vo finančnej tiesni.

Detské domovy na Slovensku sú plné a takmer 5 000 detí u nás vyrastá bez rodiny. Na nepriaznivú situáciu upozorňuje Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Ako povedal predseda Úsmev ako dar Jozef Mikloško, situácia v detských domovoch je veľmi komplikovaná. Napriek snahám väčšina detí ide do samostatného života priamo z domova. Dnes ročne odchádza približne 500 detí. V minulosti to bolo okolo 200.

Diaľnica sa predraží o desiatky miliónov, trasu v tuneli Čebrať musia meniť

Zdroj: SITA / Michal Burza

Priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ bude vláda podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka schvaľovať až po britskom referende o zotrvaní v Európskej únii (EÚ). Ako povedal M. Lajčák v utorok poslancom NR SR, akýkoľvek výsledok britského referenda bude mať vplyv na vývoj v EÚ. Zároveň zdôraznil, že predsedníctvo nie je o obhajobe národných záujmov, ale celej EÚ. Slovensko sa bude podľa M. Lajčáka počas predsedníctva zaoberať aj legálnou migráciou. Ambíciou bude zatraktívniť pobyt v EÚ vysokokvalifikovaným migrantom, akými sú napríklad zakladatelia start-upov.

Zvýšenie exportu čínskej ocele je výsledkom rastúceho zahraničného dopytu v čase zotavovania globálnej ekonomiky a posilnenej konkurencieschopnosti. Vyhlásilo to v utorok Čínske združenia železa a ocele (CISA). Združenie odmieta protekcionizmus a politizáciu obchodovania s komoditou. Globálni konkurenti kritizujú Čínu, že svojim oceliarom poskytuje neférové výhody. Washington na čínsku oceľ lisovanú za studena uvalil dovozné clo vo výške 522 % po tom, čo tamojšie úrady konštatovali, že čínske firmy svoje produkty v USA predávali za nižšie než výrobné náklady.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri mali k 20. máju tohto roka na svojich účtoch vyše 6,51 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak oproti 13. máju zvýšila o 2,3 milióna eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) evidovali 655,2 milióna eur, čo znamenalo nárast o 3,8 milióna. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja plánuje rekonštrukciu havarijných úsekov ciest druhej a tretej triedy po zimnej údržbe ciest v tomto roku. Predpokladaná cena prác plánovaných na dva mesiace je takmer 2,1 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (2,5 milióna eur vrátane dane). Predmetom zákazky je rekonštrukcia 26-tich vybraných havarijných úsekov ciest pozostávajúca z odstránenia podkladov, pokládky krytov a vyrovnania povrchu krytu vozovky vrátane súvisiacich stavebných prác na cestách II. a III. triedy na území PSK. Uvádza sa to vo vyhlásenej výzve na predkladanie ponúk.

Výstavbu spolu s projektovaním bratislavského obchvatu na diaľnici D4 medzi Jarovcami a Račou v dĺžke 27 kilometrov a rýchlostnej cesty R7 medzi hlavným mestom a Holicami v dĺžke 32 kilometrov budú zabezpečovať španielska spoločnosť Ferrovial Agroman a rakúska spoločnosť Porr Bau GmbH. Tie sú poverené výstavbou D4 a R7 v rámci PPP projektu v konzorciu Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional (Cintra), dcérou Ferrovialu. Objem zákazky (projektová a stavebná časť) dosiahne pravdepodobne výšku približne na úrovni jednej miliardy eur a zahŕňa realizáciu takmer 60 km cesty.

Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) v utorok rozhodla o určení kapitálových vankúšov pre päticu slovenských bánk. Za lokálne systémovo významné banky (O-SII, other systemically important institutions) určila ČSOB, Poštovú banku, Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku a VÚB banku. Niektoré z nich budú musieť mať aj vankúš na krytie systémového rizika. Informovala o tom centrálna banka. Pre Poštovú banku určila NBS kapitálový vankúš v rámci O-SII vo výške dve percentá. Pre ČSOB, Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku a VÚB banku je to výška jedno percento.

Diaľnica sa predraží o desiatky miliónov, trasu v tuneli Čebrať musia meniť

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.