Demonštranti na krízou zmietanej Srí Lanke vtrhli v stredu do budovy úradu premiéra. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Protesty v krajine zosilneli

Demonštranti požadujú, aby premiér Ranil Vikramasinghe i prezident Rádžapakša okamžite odstúpili z funkcií. Vikramasinghe pritom ešte v sobotu ponúkol svoju demisiu a uviedol, že z úradu odstúpi, keď bude vymenovaná nová vláda.

V snahe zabrániť demonštrantom preniknúť do budovy úradu premiéra použila polícia i slzotvorný plyn.

Protesty v krajine v stredu opäť zosilneli po tom, čo sa verejnosť dozvedela, že Rádžapakša spolu s manželkou ušiel na Maldivy. Polícia v tejto súvislosti tiež vyhlásila zákaz vychádzania v Západnej provincii, v ktorej leží i hlavné mesto Kolombo, no ani to miestnym obyvateľom nezabránilo, aby vyšli do ulíc.

Na celom území Srí Lanky bol preto v stredu vyhlásený výnimočný stav.

„Keďže prezident je mimo krajiny, bol vyhlásený výnimočný stav, aby sme sa vysporiadali so situáciou," oznámil hovorca premiéra.

Avizoval, že odstúpi z úradu

Demonštranti na Srí Lanke obsadili v posledných dňoch niekoľko vládnych budov a požadujú rezignáciu najvyšších predstaviteľov krajiny. Prezident Gótábaja Rádžapakša utiekol ešte v sobotu zo svojej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo. Prinútil ho k tomu dav demonštrantov, ktorý vnikol do jeho rezidencie.

Rádžapakša následne – po bezprecedentných protestoch, ktoré v tejto krajine vyvolala ekonomická kríza - avizoval, že v stredu 13. júla odstúpi z úradu, aby tak „umožnil pokojné odovzdanie moci".

Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od získania nezávislosti od Británie v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Krajina už takmer úplne spotrebovala svoje zásoby benzínu a nafty. Mnohé európske štáty, Austrália a USA preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.

Ďalšie dôležité správy

PK 13 Berlín - Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa prihovára počas návštevy Nemecka v Berlíne vo štvrtok 20. januára 2022. Blinken upozornil, že Rusko hrozbami voči Ukrajine a jej právam robiť suverénne rozhodnutia riskuje oživenie nebezpečnej éry studenej vojny a rozkolu v Európe. FOTO TASR/AP 

Secretary of State Antony Blinken speaks at the Berlin-Brandenburg Academy of Sciences and Humanities, Thursday, Jan. 20, 2022, in Berlin, Germany. (AP Photo/Alex Brandon, Po
Neprehliadnite

Vplyv ruskej agresie sa prejavuje všade. Blokáda obilia zrejme prispela ku kríze na Srí Lanke