Prevažná väčšina Američanov je síce o voľbe toho-ktorého z kandidátov na prezidenta rozhodnutá ešte pred ich vystúpeniami v hlavných televíznych debatách, avšak tieto živé prenosy môžu mať za určitých podmienok na výsledky hlasovania zásadný vplyv. Pre TASR to uviedol expert na prezidentské debaty a profesor politickej komunikácie Mitchell S. McKinney z Univerzity v Missouri.

„Z nášho výskumu vyplýva, že približne 90-95 percent divákov prezidentských debát je o tom, ktorému z dvojice kandidátov odovzdá svoj hlas, rozhodnutá už vopred, a sledovaním diskusných súbojov sa iba utvrdzujú v názore, že ich voľba bola správna, uviedol McKinney. Podľa neho je však malá časť elektorátu, ktorá si na základe sledovania debát vytvorí názor o tom, ktorému z kandidátov dá pri voľbe prednosť. Ide pritom o približne tri až päť percent z divákov. „V tzv. rozhodujúcich štátoch, v ktorých je momentálne súboj medzi oboma kandidátmi veľmi tesný, môže mať práve týchto pár percent voličov, ktorí volia na základe vystúpení v debatách, zásadný vplyv na výsledok hlasovania," dodal.

Na snímke premiéri krajín V4 zľava Igor Matovič (Slovensko), Mateusz Morawiecki (Poľsko), Viktor Orbán (Maďarsko) a Andrej Babiš (Česko) pózujú na spoločnej fotografii pred stretnutím premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prezidentské voľby v USA môžu zmeniť vzťahy s V4 a USA

Na základe svojej predchádzajúcej práce McKinney poznamenáva, že na to, aby hlavné prezidentské debaty mohli ovplyvniť výsledok volieb, sú potrebné dve podmienky: tesný rozdiel medzi volebnými preferenciami oboch kandidátov a dostatočný počet voličov, ktorí buď vôbec nevedia, koho budú voliť, alebo o svojom rozhodnutí stále pochybujú. Zároveň zdôraznil, že spomínané podmienky sú podľa neho prítomné aj pred tohtoročnými voľbami. „Počas niekoľkých rokov som zistil, že prezidentské debaty mali na výsledok volieb zásadný vplyv, keď sa v prieskumoch držal jeden kandidát v tesnom závese za tým druhým. Bolo tomu tak v prezidentských voľbách v rokoch 1960, 1976, 1980 a 2000," vysvetlil.

Vo svojej štúdii z roku 2013 McKinney, naopak, uvádza, že rozhodovanie voličov dokážu vo veľkej miere ovplyvniť televízne duely, v rámci ktorých jednotliví demokratickí a republikánski kandidáti bojujú o nomináciu svojich strán v prezidentských voľbách. „Množstvo ľudí, takmer až 60 percent, zmení po ich zhliadnutí svoj názor". 

KK6 Cleveland - Americký prezident Donald Trump (vľavo) a demokratický prezidentský kandidát, bývalý viceprezident Joe Biden s moderátorom Chrisom Wallaceom (uprostred) zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. FOTO TASR/AP
Moderator Chris Wallace of Fox News, center, gesturing during the first presidential debate between President Donald Trump, left, and Democratic presidential candidate former Vice President Joe Biden, right, Tuesday, S
Neprehliadnite

Takmer štyri milióny ľudí v USA už odvolili poštou, ide o rekordný počet

Prezidentské voľby v USA sú naplánované na 3. novembra. Voliči budú rozhodovať o tom, či súčasný prezident Donald Trump zostane v Bielom dome ďalšie štyri roky. Trumpovým vyzývateľom je demokratický kandidát Joe Biden, ktorý bol viceprezidentom v ére úradovania prezidenta Baracka Obamu (2009-2017). Trump je v poradí 45. americkým prezidentom.