Dánsko sa rozhodlo ukončiť používanie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od firmy AstraZeneca. Na tlačovej konferencii to oznámil dánsky zdravotnícky úrad. Očkovanie týmto preparátom dánske úrady preventívne pozastavili 11. marca po tom, čo sa u niekoľkých ľudí po podaní vakcíny vyskytli závažné prípady krvných zrazenín. Teraz je toto rozhodnutie trvalé. Podľa agentúry AFP je Dánsko prvou krajinou, ktorá vakcínu od AstraZenecy opustilo. Dánsky denník Politikken napísal, že krajina takisto zatiaľ nebude podávať vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson (J & J).

„Dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pokračovať v očkovaní proti Covidu bez vakcíny od firmy AstraZeneca," stojí vo vyhlásení. „Naše vyšetrovanie ukazuje, že jeden zo 40-tisíc ľudí očkovaných vakcínou od AstraZenecy bude mať vážne vedľajšie príznaky," uviedol šéf úradu Sören Broström.

Vakcinačná kampaň sa podľa neho zdrží o niekoľko týždňov, všetci Dáni by ale aj tak mali byť zaočkovaní do začiatku augusta. Úrad nevylúčil, že by sa Dánsko mohlo k vakcíne v budúcnosti vrátiť. Broström zároveň povedal, že keby Dánsko bolo v inej situácii uprostred tretej vlny epidémie a zdravotný systém by bol pod tlakom, neváhal by vakcínu ďalej používať.

Francúzi ubezpečujú, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca je poskytuje dostatočnú ochranu.
Neprehliadnite

Dánsko aj naďalej nebude očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca

Očkovanie vakcínou, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Dánsko prerušilo 11. marca, pôvodne na 14 dní. Stalo sa tak potom, čo sa objavili správy o 60-ročnej Dánke, ktorá týždeň po očkovaní zomrela s krvnými zrazeninami na rôznych miestach v tele. Opatrenie bolo potom 25. marca predĺžené o ďalšie tri týždne.

V uplynulých týždňoch pozastavilo podávanie vakcíny od AstraZeneky mnoho európskych krajín. Mnohé z týchto štátov ale obnovili očkovanie po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) vakcínu podporila. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však pripustila, že výskyt krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom očkovacej látky firmy AstraZeneca.

WA 12 New York - Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) vo vakcinačnom centre v New Yorku vo štvrtok 8. apríla 2021. Dodávky vakcíny proti koronavírusu od J&J sa v Spojených štátoch tento týždeň výrazne znížia. Oznámili to v piatok 9. apríla americké zdravotnícke úrady, čo vyvolalo pochybnosti o tom, či tento farmaceutický gigant bude schopný produkovať požadované množstvo vakcín, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP 

The Johnson & Johnson COVID-19 vaccine
Neprehliadnite

Johnson & Johnson odkladá distribúciu svojich vakcín v Európe

Ojedinelé prípady výskytu krvných zrazenín boli zaznamenané aj u ľudí očkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson v Spojených štátoch. Spoločnosť J & J v utorok oznámila, že z tohto dôvodu odkladá distribúciu svojou vakcíny v Európskej únii. Dánsko očkovanie vakcínou pozastaví, kým nepreverí možnú súvislosť s krvnými zrazeninami, napísala agentúra Reuters.

Podľa informácií šéf dánskeho zdravotníckeho úradu počas tlačovej konferencie krátko omdlel. Príčina jeho mdlôb nebola bezprostredne zrejmá. Takmer milión z 5,8 miliónov obyvateľov Dánska už dostalo prvú dávku očkovania. Z nich 77 percent dostalo vakcínu firmy Pfizer-BioNTech, 7,8 percent vakcínu firmy Moderna 15,3 percent očkovaciu látku od AstraZenecy.