Dánsko ďalšie tri týždne nebude používať vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od firmy AstraZeneca. Podľa agentúry Reuters o tom dnes informovala dánska televízia TV2. Očkovanie týmto preparátom dánske zdravotnícke úrady preventívne pozastavili po tom, čo sa u niekoľkých ľudí po podaní vakcíny vyskytli závažné prípady krvných zrazenín.

Očkovanie vakcínou, ktorú vyvinula britsko-švédska firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Dánsko prerušilo 11. marca, pôvodne na 14 dní. Minister zdravotníctva Magnus Heunicke vtedy povedal, že Kodaň chce dôkladnejšie prešetriť možné vážne vedľajšie účinky pozorované u malého množstva ľudí v Dánsku a v ďalších európskych krajinách.

Astrazeneca
Neprehliadnite

AstraZeneca podala žiadosť o schválenie svojej továrne na vakcínu v Holandsku

Podľa televízie TV2 dnes dopoludnia informovala vláda poslancov o tom, že lehota bude predĺžená o ďalšie tri týždne. Dánske zdravotnícke úrady by mali ešte dnes toto rozhodnutie potvrdiť na tlačovej konferencii.

Mnoho európskych krajín v uplynulých dvoch týždňoch pozastavila podávanie vakcíny od AstraZeneky. Mnohé z týchto štátov ale obnovili očkovanie po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) uviedla, že vakcína je bezpečná. Prínos tohto preparátu podľa EMA stále prevyšuje možné riziká. Agentúra však dodala, že zatiaľ nie je možné úplne vylúčiť spojitosť medzi vakcínou a niekoľkými výnimočnými prípady ťažkostí a že skúmanie týchto prípadov bude pokračovať.