„Vážená pani, vraciame vám na prepracovanie daňové priznanie. V kolónke Vyživované osoby ste uviedli nesprávne: vláda, parlament a štátni úradníci.“ Takýto vtip koluje po internete medzi mamičkami, ktoré sú na materskej. V diskusii však najmä hľadajú odpoveď na otázku či a ako majú zdaniť príjmy počas starostlivosti o dieťa.

Práca takmer bez obmedzení

Matky na materskej a rodičovskej si prácou počas poberania materskej dávky alebo rodičovského príspevku snažia vylepšiť svoju finančnú situáciu.

Sociálnu poisťovňu nezaujíma, aký typ príjmu má žena na materskej. Sleduje iba to, či ho nedosahuje z pôvodnej pracovnej zmluvy, na základe ktorej dostáva materskú dávku. U iného zamestnávateľa môže pracovať bez obmedzení, takisto môže mať aj príjmy zo živnosti. Na rodičovskej dovolenke už neexistujú žiadne obmedzenia práce.

Daňový úrad zase zaujíma najmä výška príjmu. Jeho zdanenie závisí od kombinácie a druhu príjmov.

Viac možností

Odpoveď na otázku ako zdaniť vedľajší príjem na rodičovskej dovolenke hľadá aj Jana. Je zamestnaná ako sekretárka a má hrubú mzdu 700 eur. Vlani odpracovala vo firme len dva mesiace a potom išla na materskú. Posledný mesiac pracovala na kratší pracovný pomer v inej firme za 500 eur mesačne. U hlavného zamestnávateľa si uplatňovala nezdaniteľnú časť na daňovníka (podpísala vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka). Jana nepožiadala svojho zamestnávateľa o zúčtovanie.

Keďže celkové ročné príjmy zo zamestnania a dohody nepresiahli 1901,67 eura, Jana nemusí podľa zákona o dani z príjmov podať daňové priznanie. Je však pre ňu výhodné podať ho.

Zamestnávateľ jej totiž zrazil na preddavkoch na daň za dva mesiace práce 109,90 eura a druhý zamestnávateľ jej stiahol 82,27 eura. Ak podá daňové priznanie, daňový úrad jej do 15. mája vráti 192,17 eura na dani.

Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, ak je väčší ako 5 eur.

Nezdaniteľná suma na manželku

Samozrejme, odpočet na štátnych úradníkov je len pokus o vtip: Manžel si však môže znížiť daňový základ odpočítateľnou položkou na manželku, ktorá sa stará o dieťa.

Nižšie dane, prípadne preplatky na daniach, môže mať ten zamestnanec, ktorý mal vlani manželku (manžela) bez príjmu. Napríklad je na rodičovskej dovolenke.

Nezdaniteľná suma sa kráti vtedy, ak daňový základ presiahne určitú výšku. Ak je základ dane manžela maximálne 35 022,31 eura (176,8-násobok životného minima), nezdaniteľná časť na manželku je 3803,33 eura. Pri vyššom základe dane sa už musí krátiť podľa vzorca: 12 558,906 - 0,25 x základ dane daňovníka.

O tom, akú časť nezdaniteľného minima si bude môcť daňovník uplatniť na manželku, rozhoduje aj to, aký príjem mala.

Do vlastného príjmu manželky na rodičovskej dovolenke sa započítava napríklad plat či odmeny, vyplatené materské, náhrada príjmu pri práceneschopnosti. Naopak, rodičovský príspevok či iné štátne sociálne dávky do príjmu nepatria. Výsledok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

Daňový bonus

Daň, ktorú treba daňovému úradu zaplatiť, výrazne zníži aj dieťa. Manžel si môže uplatniť daňový bonus na dieťa. Ten sa odpočítava od vypočítanej dane. Mesačne je to 21,41 eura od mesiaca narodenia dieťaťa, ročne 256,92 eura.

Treba splniť ešte jednu podmienku - ten, kto si ho uplatňuje, musel vlani zarobiť najmenej 2112 eur. To je hranica celoročného príjmu na priznanie nároku (6-násobok minimálnej mzdy v roku 2014, teda 6 x 352 eura). Hranica mesačného príjmu na priznanie nároku na tento odpočet zamestnancovi je polovica minimálnej mzdy, teda 176 eur.

Otázky a odpovede

Kedy musí rodič na materskej alebo rodičovskej podať daňové priznanie

  • Ak vlani mal príjmy vyššie ako 1901,67 eura. Keďže príjmy do tejto výšky sa nezdaňujú, daňový úrad vráti daň. Daňové priznanie však možno podať aj pri nižších príjmoch.
  • Ak má príjem len zo zamestnania (pracovná zmluva alebo dohoda), mohol do 16. februára písomne požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.
  • Ak nepožiada svojho posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, podá daňové priznanie typu A.
  • Ak má napríklad príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľnosti, zo živnosti..., podá daňové priznanie typu B.

Má manžel nárok na nezdaniteľnú časť, ak popri rodičovskej dovolenke jeho manželka pracuje?

  • Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, nie však v plnej výške 3803,33 eura. Nezdaniteľnou časťou na manželku je rozdiel nezdaniteľnej sumy a sumy vlastného príjmu manželky. Ak by vlani mala na rodičovskej príjem 1500 eur, mohol by si manžel znížiť daňový základ o 2303,33 eura.
  • Vlastný príjem manželky sa zníži o povinne zaplatené poistné a príspevky v zdaňovacom období 2014.
  • Podmienkou je, že manželka musí bývať v jednej domácnosti s daňovníkom a musí ešte platiť aspoň jedna z týchto podmienok: stará sa o vyživované maloleté dieťa v spoločnej domácnosti, poberá príspevok na opatrovanie, je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie alebo je ťažko zdravotne postihnutá.

Na akú nezdaniteľnú sumu má nárok manžel, ak vlani bola manželka na materskej a aj rodičovskej a nepracovala?

  • Materské sa považuje za vlastný príjem manželky. Ak by napríklad manželka dostala vlani materské 3000 eur, uplatniť by si mohol jej manžel len 803,33 eura.

Rodičom sa narodilo dieťa v polovici minulého roku. Ako je to s daňovým bonusom?

  • Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť daňovník, ktorý vlani zarobil aspoň šesťnásobok minimálnej mzdy. Priznáva sa až od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo.