Fico: Ani Barcelona nemá vždy 7:0, bol to mediálny lynč

Predseda Smeru Robert Fico sa po voľbách zamyslel, či by Slovensko nemalo prejsť na český model komunálnych volieb, kde starostovia a primátori nie sú volení priamo občanmi, ale obsadzovanie týchto postov je výsledkom dohôd medzi koalíciami kandidátov do komunálu.

Trend nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách je podľa neho veľmi jasný, ale ukazuje sa tiež, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry.

„Blahoželám Andrejovi Dankovi (SNS), lebo má veľmi dobrý výsledok, ale aj Bélovi Bugárovi (Most-Híd), lebo má lepší výsledok ako SMK. Potvrdilo sa, že táto koalícia stranícky nemá alternatívu. Ukázalo sa, že opozícia reálne neexistuje, je to bublina. Jedinou reálnou opozíciou je KDH,“ povedal R. Fico. Pomerne úspešné výsledky Sme rodina a Spolu opomenul, rovnako ako regionálne úspechy SMK.

Z prepadu viní médiá, ktoré podľa neho Smer lynčujú. „Jasné, že sme chceli viac, ale stranícky sme voľby vyhrali, a to napriek tomu, čo sa s nami dialo. Je to teda veľmi príjemný výsledok,“ poznamenal s tým, že ho prekvapil koniec dlhoročného primátora Nitry Jozefa Dvonča. Smer prirovnal k futbalovému klubu FC Barcelona, podľa neho ani oni nemôžu stále vyhrávať

Bugára teší pomaličky rastúci trend

Cieľom strany Most-Híd v sobotňajších komunálnych voľbách bolo získať o desať percent starostov viac, ako strana mala doteraz, a získala o 30 percent viac. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf strany Béla Bugár.

„Ako Most-Híd máme 127 starostov. Som veľmi rád. Získali sme pozície aj tam, kde SMK veľmi silne bojovala. Trend je pomaličky rastúci, to ma teší,“ deklaroval.

Za úspechom nezávislých kandidátov vidí sprofanovanie politiky. Na otázku, či by súhlasil s myšlienkou predsedu Smeru-SD Roberta Fica zaviesť český model, teda zrušiť priamu voľbu starostov a primátorov, B. Bugár odvetil, že na to je už zrejme neskoro. „Rok 2019 je predvolebný, tam sa legislatíva spomalí a máme iné úlohy,“ dodal.

Danko v súvislosti s nezávislými strašil diktatúrou

SNS dosiahla v sobotňajších komunálnych voľbách historický úspech, lebo ešte nikdy nemala 160 vlastných starostov a primátorov, ani ďalších 1700 koaličných poslancov. V diskusnej relácii Ta3 V politike to povedal šéf strany Andrej Danko.

Aj on uznáva vzostup nezávislých kandidátov. „Komunál sa ešte nezávislým politikom riadiť dá, ale predstavte si 150 nezávislých poslancov v NR SR, ktorí sa nikdy nedohodnú. Štát musia riadiť stabilizované skupiny ľudí. Tam, kde končia politické strany, začína diktatúra,“ upozornil. Sám pritom nedávno potvrdil, že jeho strana bude mať program pripomínajúci autokraciu.

A. Danko sa tiež obul do firmy Eset. Bez uvedenia dôkazov tvrdil, že keďže ide o IT firmu, má viac informácií o ľuďoch z ich počítačov.

„Ak máme tu Eset, financuje Progresívne Slovensko, iných kandidátov, od prezidenta a ostatných a je to nebezpečné, lebo majú informácie o návykoch spotrebiteľov. Dnes politika nie je len o súťaži politických strán v regiónoch, ale aj o tom, kto tú stranu začne financovať,“ povedal.

Miroslav Trnka z Esetu v kampani podporil Matúša Valla desaťtisícmi eur. „Vytvoria digitálneho hrdinu, digitálneho primátora, zafinancujú ho silní ľudia a sú tu výsledky,“ sťažoval sa šéf SNS.