V čase, keď ruská agresia proti Ukrajine trvá už takmer pol roka a bojové operácie uviazli zrejme v slepej uličke, v Kremli sa zrodil nový kalkul: Dlhotrvajúca vojna vyhovuje záujmom Moskvy a nakoniec ju možno vyhrať. Píše o tom analytik Pavel Bajev v článku zverejnenom na webe výskumnej inštitúcie The Jamestown Foundation so sídlom vo Washingtone.

Samoúčelný návrh

Podľa Bajeva tomuto „samoúčelnému návrhu„ predchádzal neúspech dvoch predošlých vojnových plánov. Boli nimi rýchle a úplné víťazstvo niekoľkými ofenzívami obrnených kolón, ako aj a dobytie Donbasu a južnej časti Ukrajiny nezdolateľným tlakom doplnených práporov za masívnej delostreleckej podpory.

„Fiasko s víziou dlhej vojny môže trvať dlhšie, kým sa prejaví, ale bude založené na rovnakých nesprávnych výpočtoch schopnosti Ukrajiny odolávať brutálnym útokom, záväzku Západu podporovať tento nákladný boj, schopnosti ruskej ekonomiky odolávať sankciám, ako aj pripravenosti verejnosti nasledovať kurz, ktorý stanovil ruský prezident Vladimir Putin," uvádza analytik.

Putinova „špeciálna vojenská operácia"

Bajev pripomína, že Rusko je čoraz traumatizovanejšie tým, čo je stále oficiálne označované ako „špeciálna vojenská operácia“, ktorú však už podľa jeho mienky žiadna propaganda nemôže vykresliť tak, že prebieha podľa Putinových plánov.

„Napriek tomu si Putin nemôže priznať nedostatky vo veľkej vízii vzostupu Ruska pod jeho vedením, musí však uznať, že aj on si uvedomil, že kolaps Ukrajiny a rozpad Západu potrvá dlhšie," napísal Bajev.

Konštatoval, že čas už nie je na strane Ruska a Ukrajina sa to chystá dokázať - napriek hroznej cene, ktorú platí za odpor a potláčanie ruskej agresie.

Porážka na obzore

„Konečný dôkaz bláznovstva autokratického sebaklamu však môže prísť len zvnútra Ruska, ktoré sa musí znovu nájsť a rekonštituovať na zodpovedný štát. Je až tak očividne nepripravené na dlhú vojnu, že nevyhnutná porážka je na obzore," uviedol analytik.

Porážka by podľa neho mohla vytvoriť priestor pre nesmierne potrebné reformy, hoci zároveň by mohla vyčerpať energiu, ktorá je na to potrebná.

„Porazené Rusko bude mať šancu vyjsť víťazne z procesu sebaobrody, ale cesta k nej bude ťažká a riziká veľké,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), ruský minister obrany Sergej Šojgu (druhý zľava) a hlavný veliteľ ruského námorníctva Nikolaj Jevmenov sa účastnia na námornej prehliadke pri príležitosti Dňa námorníctva v Petrohrade v nedeľu 31. mája 2022. FOTO TASR/AP   

Russian President Vladimir Putin, center, Russian Defense Minister Sergei Shoigu, left, and Commander-in-Chief of the Russian Navy Admiral Nikolai Yevmenov, arrive to attend the military parade during Navy Day cel
Neprehliadnite

Putin sa v noci budí. Vie, že spravil chybu, domnieva sa bývalý veliteľ síl NATO v Európe