Divízia autobusov nemeckého výrobcu nákladných áut Daimler Truck chce do roku 2030 predávať v Európe iba plne elektrifikované mestské autobusy. Plánuje tiež ponúkať uhlíkovo neutrálne vozidlá vo všetkých kategóriách v Európe aj v Latinskej Amerike. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Elektrické mestské autobusy

„Naše investície sústreďujeme na segment plne elektrických mestských autobusov v Európe do konca desaťročia,“ povedal v pondelok Till Oberwörder, vedúci divízie Daimler Buses pre agentúru DPA pred podujatím v meste Mannheim, ktoré je venované e-mobilite.

Divízia Daimler Buses uviedla v roku 2018 na trh plne elektrický mestský autobus „eCitaro“. V súčasnosti jazdí v európskych mestách viac ako 600 autobusov eCitaro. Spoločnosť predala v minulom roku 18 736 autobusov, ale nezverejnila, aký bol podiel elektrických modelov na celkovom predaji.

Vo všeobecnosti je podiel autobusov jazdiacich na elektrický pohon stále nízky. Podľa združenia nemeckých dopravných spoločností z 35 000 autobusov, ktoré jazdia po cestách v Nemecku, bolo vlani na jeseň len 1200 elektrických.

Prispôsobenie infraštruktúry

Oberwörder v tejto súvislosti zdôraznil, že nestačí len vyrobiť elektrobus, musí sa zmeniť a prispôsobiť aj infraštruktúra, zvlášť pokiaľ ide o nabíjanie. Mali by sa zvážiť aj školenia, poznamenal. Daimler Buses preto ponúka nielen elektrické autobusy, ale aj kompletný balík, tzv. E-systém, ako ho nazýva Oberwörder.

Daimler Truck však ďalej vyvíja aj konvenčné vozidlá so spaľovacím motorom vrátane autobusov. Ale v oblasti e-mobility sú mestské autobusy segmentom s najvyššou mierou rastu, dodal.

Ďalšie dôležité správy

Mercedes-Benz Vision EQS 2019
Neprehliadnite

Mercedes predbehol aj Teslu. Má prvé auto s tretím stupňom samoriadenia