Holding Czechoslovak Group (CSG) kúpil väčšinový podiel v talianskom podniku Fiocchi Munizioni, poprednom výrobcovi malorážkovej munície. Podľa CSG ide o najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii českého obranného priemyslu, cenu nezverejnil. Michal Strnad sa stal väčšinovým vlastníkom talianskeho podniku, podiel odkúpil od investičnej skupiny Charme Capital Partners, uviedol v tlačovej správe hovorca CSG Andrej Čírtek.

Tržby Fiocchi Munizioni podľa Čírtka v roku 2021 dosiahli vyše 380 miliónov eur. Menšinovými akcionármi vo Fiocchi Munizioni naďalej zostávajú rodina Fiocchi aj Charme Capital Partners.

Vyjadrenia členov predstavenstva

„Akvizícia väčšinového podielu vo Fiocchi Munizioni je zásadný míľnik pre celú skupinu Czechoslovak Group," uviedol majiteľ holdingu Strnad. „Stali sme sa väčšinovými vlastníkmi celosvetovo významnej firmy v odbore malorážovej munície, ktorá vyrába v niekoľkých významných štátoch NATO," dodal. Poukázal na to, že Fiocchi aj CSG sú rodinné firmy. Spoločnosť chce rozvíjať „v úzkom partnerstve s rodinou zakladateľov".

Podľa člena predstavenstva CSG Petra Formánka je vstup do Fiocchi výsledkom dlhodobej investičnej stratégie CSG. „Máme záujem o akvizície globálne pôsobiacich spoločností, ktoré sú prozápadne orientované, majú silný produkt aj postavenie na trhu a spadajú do niektorého z kľúčových odborov našej skupiny,“ uviedol.

Podľa ďalšieho člena predstavenstva CSG Davida Štefana bude Fiocchi základom novej divízie CSG Ammo+, ktorá bude zameraná na malorážovú muníciu

Stefano Fiocchi, predseda predstavenstva Fiocchi Munizioni a predstaviteľ rodiny Fiocchi v tlačovej správe zverejnenej holdingom CSG vstup strategického partnera do firmy privítal. „Verím, že moja rodina a Michal Strnad zdieľame podobnú podnikateľskú kultúru a skutočnú túžbu rozvíjať podnikanie Fiocchi Munizioni a Czechoslovak Group," uviedol.

Expandovali do Veľkej Británie aj USA

Firma Fiocchi Munizioni bola založená v roku 1876, podľa Čírtka má výrobné podniky nielen v Taliansku, ale aj vo Veľkej Británii a USA. Do jej portfólia patria značky Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express. Skupina Fiocchi vyrába a predáva najmä malorážovú muníciu pre športovú streľbu a poľovníctvo a v menšej miere aj pre bezpečnostné zložky. Čírtek poznamenal, že muníciu od Fiocchi používa množstvo špičkových športových strelcov, ktorí získali 15 olympijských titulov v rade disciplín.

Fiocchi v súčasnosti podľa hovorcu CSG zamestnáva 1 300 ľudí na troch kontinentoch. Ročne vyrobia viac ako dve miliardy nábojových zápaliek. V podnikoch začlenených do CSG av prepojených firmách pracuje viac ako 8 200 zamestnancov. Okrem obranného priemyslu sa holding venuje strojárstvu, automobilovému, železničnému a leteckému priemyslu.

Akvizícia CSG vo Fiocchi Munizioni je ďalšou významnou zahraničnou akvizíciou českých zbrojných firiem z posledných rokov. V máji 2021 Česká zbrojovka dokončila nákup amerického výrobcu zbraní Colt. Podľa zverejnených zmluvných podmienok stopercentný podiel v Colte českú firmu stál 220 miliónov dolárov (vo vtedajšom kurze 4,7 miliardy Sk) v hotovosti a ďalej 1 098 620 novo vydaných kmeňových akcií.

Ďalšie dôležité správy

Dôvera v českú ekonomiku v októbri klesla
Neprehliadnite

Dôvera v českú ekonomiku v októbri klesla. Domácnosti sa obávajú zhoršenia finančnej situácie