Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry (KP) podal na Okresný súd (OS) Bratislava III návrh dohody o vine a treste s obvineným Csabom D., ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách. TASR o tom informoval krajský prokurátor Rastislav Remeta prostredníctvom hovorkyne Generálnej prokuratúry SR Jany Tökölyovej.

„Prokurátor KP v Bratislave podal na OS Bratislava III návrh na schválenie dohody o vine a treste na obvineného Cs. D. pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy,“ priblížila hovorkyňa.

OS Bratislava III vzal Csabu Dömötöra (na titulnej snímke) obvineného v kauze údajného manipulovania vyšetrovaní Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 23. júla do väzby. A to z dôvodov kolúznej a preventívnej väzby, t. j. dôvodnej obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov, a dôvodnej obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Proti rozhodnutiu podal sťažnosť obvinený, ako aj prokurátor a po doručení veci mal rozhodovať Krajský súd (KS) v Bratislave. Prokurátor žiadal pre Csabu D. zo zločineckej skupiny takáčovcov útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu. Csaba D. bol zadržaný 20. júla. Pátranie bolo vyhlásené aj po takáčovcovi Matejovi Z. a podnikateľovi Petrovi P.

Súdne pojednávanie s bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke je Dušan Kováčík.
Neprehliadnite

Predsa len krivé navádzanie kajúcnikov? Troch sa vybrala zatknúť policajná inšpekčná služba

Trojica figuruje ako kľúčoví svedkovia v mediálne známych policajných kauzách. Prokurátor KP v Bratislave začal 28. júla trestné stíhanie v prípade prerušenia zaisťovacieho úkonu zo strany Prezídia Policajného zboru (PZ) v prípade zásahu voči svedkom v kauzách Očistec a Judáš.

Remeta predtým kritizoval, že zo strany Prezídia PZ zboru došlo k prerušeniu prebiehajúceho zásahu pri zadržiavaní obvinených osôb, v dôsledku čoho sú práve dvaja obvinení na úteku. Policajný prezident Peter Kovařík potvrdil, že išlo o jeho rozhodnutie.

Vyšetrovanie v tejto veci vedie špecializovaný tím zložený z vyšetrovateľov ÚIS a vyšetrovateľov NAKA. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz 22. júla pozastavil činnosť Diane Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý vec prešetruje. Činnosť tímu pozastavená nie je.

Dohodu o vine a treste môže prokurátor podať na schválenie na súd iba v prípade, keď ju obojstranne uzavrú a v úplnosti odsúhlasia prokurátor aj obvinený. Prokurátor takú dohodu, logicky, akceptuje iba vtedy, ak obvinený prizná svoju vinu. V opačnom prípade by trestnú vec dotiahol až do súdneho procesu.

Prokurátor Rastislav Remeta
Neprehliadnite

Prokurátor Remeta ide po tých, čo prerušili policajný zásah na zaistenie podozrivých svedkov

Rastislav Remeta ako kandidát na funkciu generálneho prokurátora v novembri 2020
Zdroj: TASR
Rastislav Remeta ako kandidát na funkciu generálneho prokurátora v novembri 2020