Vysokoškolsky vzdelaný muž, majiteľ či konateľ firmy pred päťdesiatkou. Tak najčastejšie vyzerá slovenský dolárový milionár. Vyplýva to z prieskumu Wealth Report 2013, ktorý v spolupráci s agentúrou Perfect Crowd zrealizovala vo februári a marci J&T Banka.
Ďalej z neho vyplynulo, že ženy vo svete veľkých peňazí stále zaostávajú, hoci na Slovensku je ich o niečo viac ako v Česku, kde sa prieskum taktiež uskutočnil. Sloveniek, ktoré sa môžu pochváliť disponibilným majetkom vyšším ako 770-tisíc eur je z celkového počtu dolárových milionárov osemnásť percent, v susednej krajine iba desať percent.
Prieskum, ktorý mal za cieľ zmapovať investičné správanie a životný štýl tejto skupiny obyvateľov, odhalil, že v otázke domáceho i európskeho ekonomického vývoja je skeptická. Kým pokles HDP a rast inflácie očakáva väčšina z respondentov (55 a 67 percent), v zlepšenie európskej ekonomiky v priebehu roka verí len 16 percent opýtaných.
Nad "termiňákmi" ohŕňajú nosy
V súčasnosti je podľa milionárov najlepším typom investície nákup firiem (35 %), zaujímavé zhodnotenie treba očakávať aj z nadobudnutých umeleckých diel (31 %) a poľnohospodárskej pôdy. Výnosy si teda sľubujú najmä od dlhodobých investícií. Zaujímavé sú pre nich aj korporátne dlhopisy a obchody s menami, od ktorých očakáva sľubné zhodnotenie približne pätina slovenských i českých milionárov.
Zaujímavosťou je, že pokiaľ takmer pri všetkých druhoch investícií sa respondenti v Česku a na Slovensku približne zhodovali, pri stavebných pozemkoch bol rozdiel markantný. Kým pre Čechov je obchodovanie s nimi veľmi zaujímavou investíciou (35 percent; rovnako ako nákup firiem), spomedzi Slovákov verí tomuto biznisu iba 15 percent opýtaných.
Jednoznačne najmenej zaujímavú investíciu predstavujú na oboch stranách rieky Moravy termínované vklady v bankách. Tie sú medzi bežnými Slovákmi najpopulárnejším spôsobom zhodnotenia svojich úspor, z milionárov ho však až 46 percent označilo ako najhorší. Vidinu zárobku nevidia ani v obchodovaní s akciami domácich firiem či zlatom zlatom a ani v nakupovaní štátnych dlhopisov.
Energetika a IT sa oplatí
Aj v pomenovaní oblasti hospodárstva, v ktorej očakávajú v priebehu troch až piatich rokov najlepšie zhodnotenie svojich investícií, majú slovenskí milionári jasno. Suverénne vedie energetika (49 percent) nasledovaná IT službami (33 %) a nanotechnológiami (26 %). Tie sa stali zas jednoznačným ťahákom v Česku.
"Vzhľadom k počtu nanotechnologických firiem v Čechách, ich dobrému menu vo svete, a tomu, že nanotechnológie sú stále ešte v „plienkach“, nie je toto umiestnenie žiadnym veľkým prekvapením. V nanotechnológiách vidia dolároví milionári zaujímavú investičnú príležitosť do budúcnosti," vysvetľujú autori štúdie.
Ruky preč dávajú slovenskí boháči od obchodov v oblasti bezpečnostných služieb, strojárenstva a poľnohospodárstva, ďalej neveria ani elektrotechnike, maloobchodu, stavebníctvu či ťažbe surovín.
"V prípade poľnohospodárstva sa dostávame k zaujímavému rozporu – na jednej strane až 29 % slovenských milionárov považuje za zaujímavú investíciu do poľnohospodárskej pôdy, na strane druhej, samotné poľnohospodárstvo nie je vnímané ako zaujímavá investícia. Pôda na Slovensku je výrazne lacnejšia ako v západnej Európe a z tohto pohľadu sa dá očakávať rast jej ceny. Zároveň sa ponúka otázka, ako sa bude vyvíjať cena pôdy, pokiaľ sa nebude dariť poľnohospodárstvu a farmári nebudú mať o pôdu záujem? Poľnohospodársku pôdu je teda nutné vnímať ako investíciu s dlhodobým horizontom," upozorňuje J&T Banka.
Pri pomenovaní najvážnejších problémov, ktoré škodia podnikaniu sa Slováci a Česi opäť zhodli a prstom ukázali na korupciu, nefungujúcu justíciu poznačenú slabou vymožiteľnosťou práva, nedostatok lídrov a politickej vízie a efektivitu štátnej správy. Slováci navyše považujú za veľkú prekážku pre biznis vysokú daňovú záťaž.

Zdroj: Miguel Ariel Contreras Drake-McLaughlin / flickr
Ilustračné foto - Miguel Ariel Contreras Drake-McLaughlin / flickr