Nielen Rusko disponuje veľkými ložiskami ropy a zemného plynu. Aj mnohé ďalšie z krajín bývalého Sovietskeho zväzu sa môžu popýšiť obrovským nerastným bohatstvom. Sú umiestnené okolo Kaspického mora, kde sa nachádzajú tri percentá svetových zásob ropy a štyri percentá svetových zásob zemného plynu.  

Keďže Európa takto vybavená nie je (výnimkou je len ťažba v Severnom mori a Groningenské ložisko v Holandsku), musí nerastné suroviny dovážať. Vďaka dobre vybudovanej infraštruktúre za sovietskej éry sa prirodzeným obchodným partnerom stalo Rusko. V prípade niektorých európskych krajín sa doslova hovorí o závislosti. Predstava, že by sa objavil nejaký iný konkurent, prostredníctvom ktorého by európske krajiny mohli svoju závislosť na Rusku obmedziť, najvyšších predstaviteľov Kremľa výrazne znepokojuje. 

Veľké príjmy 

Pre ruský rozpočet sú totiž príjmy z predaja ropy a plynu neodmysliteľnou položkou, tvoria 45 percent celkových príjmov. Podľa údajov Bloomberg Economics majú byť tento rok ešte väčšie – približne 285 miliárd dolárov. To by presiahlo číslo z roku 2021 o viac ako jednu pätinu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa