V súčasnej situácii nezastaviteľného rastu cien materiálov a stavebných prác sa mnohí developeri snažia poistiť práve inflačnými doložkami. Takáto doložka umožňuje developerom aj dodatočne zvýšiť cenu kupovaného bytu o ich rastúce náklady, prípadne o infláciu. Pri aktuálnej miere inflácie môže navýšenie bez problémov prekračovať 10 %. Napríklad za trojizbový byt v Bratislave tak môže klient na základe inflačnej doložky zaplatiť až o 30 tisíc eur viac. Pokiaľ kupujúci nie je schopný rozdiel doplatiť z vlastných zdrojov, má následne len dve možnosti. Požiadať o preschválenie úveru s novou výškou a novou úrokovou sadzbou alebo siahne po spotrebiteľskom úvere, s vyšším úrokovým zaťažením. Takýmto spôsobom je na klienta prenášané veľké riziko a konečná cena nehnuteľnosti pri neodhadnuteľnom vývoji trhu sa stáva doslova neznámou.

"Často je práve cena rozhodujúcim faktorom pri kúpe nehnuteľnosti. Neistota finálnej sumy bytu či apartmánu môže klienta odradiť od kúpy, a to nielen pri kúpe nehnuteľnosti s investičným zámerom. Pre klientov, kupujúcich hlavne väčšie byty na bývanie pre rodinu, môže výrazné navýšenie ceny predstavovať obrovské riziko a neistotu,“ hovorí Alexandra Grič, riaditeľka predaja v Penta Real Estate Slovensko.

Ilustračné foto
Zdroj: Penta Real Estate Slovensko
Ilustračné foto

Klienti, ktorí byt kupujú na bývanie, pri financovaní nehnuteľnosti rátajú s určitou výškou príjmu. Pri výraznom náraste konečnej ceny tak nemusia byť schopní vo finále nehnuteľnosť zaplatiť. Pre investičných klientov zase stráca takýto projekt význam. Penta Real Estate Slovensko, ktorá momentálne stavia napríklad rezidenčný projekt Bory Bývanie v západnej časti Bratislavy či tretiu etapu projektu Pri Mýte, sa preto rozhodla touto cestou neísť.

"Absencia inflačnej doložky v zmluvách je aktuálne výnimkou na trhu s nehnuteľnosťami," vysvetľuje Michal Rehák, Business Development Director pre rezidenčné projekty v Penta Real Estate Slovensko. „Zahrnutím inflačnej doložky do Zmluvy o budúcej zmluve je riziko podnikania prenášané na stranu klienta, čo nevnímame ako férový prístup. Skúsený developer by mal byť schopný premietnuť vývoj vstupných nákladov do cien bytov pri nastavovaní stratégie predaja. Klienti preto v našich zmluvách inflačné doložky nenájdu," uzatvára s tým, že aj to je jeden z dôležitých faktorov pri výbere nehnuteľnosti z portfólia projektov Penta Real Estate Slovensko. 

Ilustračné foto
Zdroj: Penta Real Estate Slovensko
Ilustračné foto