Ostrov má rozlohu len sedem hektárov a budú tam umiestnení cudzinci bez povolenia na pobyt, ktorí boli vyhostení z dôvodu bezpečnosti, pretože spáchali trestný čin alebo boli spájaní s obchodovaním s narkotikami. Nájdu sa aj takí, ktorým imigračný úrad zamietol azyl a oni sa nemôžu vrátiť do domovskej krajiny, pretože sú bez štátnej príslušnosti, alebo preto, že Dánsko nemá s ich domovskou krajinou uzavretú príslušnú dohodu.

Plánuje sa, že na tento ostrov sa takto presunie približne stovka „nebezpečných“ migrantov. Vyplýva to z dohody, ktorú uzavrela dánska konzervatívny vládnej koalície a protiimigračná Dánska ľudová strana. Ministerka vnútra Inger Støjberg na sociálnej sieti Facebook napísala, že takíto ľudia sú „v Dánsku nežiadaní a preto by to mali pocítiť“.

Tábor bude o tri roky 

Ostrov sa nachádza v zálive Stege asi 2,5 kilometra od dánskej pevniny. Dánska ľudová strana na sociálnej sieti Twitter zverejnila video, na ktorom loď v zlom počasí vezie muža tmavej pleti v tradičnom moslimskom odeve na opustený ostrov, kde je dotyčný následne vysadený.

„Nie je žiadny dôvod, aby zahraniční zločinci zostávali v Dánsku. Kým sa ich nebudeme môcť zbaviť, presunieme ich na ostrov Lindholm. V nočných hodinách sa budú musieť zdržiavať v tamojšom novom deportačnom stredisku pod policajným dozorom,“ oznámila strana.

Dánsky minister financií Kristian Jensen povedal, že cudzinci nebudú na ostrove väznení. Skôr pôjde o strážené miesto pre lepšiu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa