História Softvérovej (R)evolúcie
Samotnému cloudu a jeho fungovaniu predchádzala v poslednom desaťročí rapídna softvérová evolúcia. Mark Andresen, investor spoločnosti LinkedIn, v roku 2011 povedal nadčasovú vetu:
"Softvér požiera svet". Táto myšlienka skvele sumarizuje posun, ktorý aktuálne zažívame a v súčasnosti sa softvér nachádza naozaj všade. Dokonca aj na miestach, kde by sme ho nečakali. Dnes môžete kľudne zaplatiť za napájací kábel ku cigarete hodinkami, zatiaľ čo sa vám nabíja kniha. Pred desiatimi rokmi by to znelo ako sci-fi alebo úplný nezmysel, no dnes je to naša bežná realita.
Aj giganti ako napríklad Amazon a Netflix podstúpili za svoju existenciu radikálnu transformáciu. Zatiaľ čo Amazon začal ako predajca kníh, dnes je jedným z najväčších poskytovateľov cloudových služieb. Netflix, ktorý pôvodne zasielal videokazety a DVD poštou, je dnes lídrom streamovaného obsahu. Postupne prišla doba, kedy všetko, čo potrebujeme - od taxíka, cez ubytovanie, až po obľúbenú pesničku – je vzdialené len na pár klikov.
To platí aj pre samotný hardvér, ktorý už nie je potrebné fyzicky objednávať a riešiť jeho umiestnenie vo vlastnej serverovni alebo dátových centrách. Jednoducho si ho môžete prenajať, a to tiež na pár klikov - v cloude.
To nám umožňuje sústrediť sa viac na podstatu veci, náš biznis, a menej na technické detaily. To aj spoločnostiam otvorilo úplne nové možnosti a mohli si začať klásť otázku, nielen „čo môžu robiť lepšie“, ale aj „čo môžu robiť nové, čo tu doteraz nebolo“.
Presun do cloudu: Čo to pre firmy reálne znamená?
V jadre to znamená prehodnotiť existujúce systémy a aplikácie, prispôsobiť ich novým technológiám tak, aby sa mohol cloud využiť naplno. Migrácia do cloudu ale nie je len o technológii.
Prechod do cloudu ovplyvňuje celkové procesy firmy a môže vyžadovať ich úpravy pre lepšie využitie možností cloudu. Firmy musia zabezpečiť, aby ich systémy, aplikácie a pracovné postupy mohli byť s cloudovým prostredím bezproblémovo integrované.
V rámci adaptácie cloudu pre firmy je dôležitá aj fáza, v ktorej sa systém alebo aplikácia nachádza. Tu je viacero možností a modelov, ktoré sa dajú aplikovať. Jedným z modelov adaptácie cloudu je hybridný cloud. Tento prístup umožňuje spoločnostiam udržiavať niektoré časti v rámci podniku (ako napríklad trénovanie modelov umelej inteligencie), zatiaľ čo cloud využívajú ostatné časti.
Avšak čo môže byť vhodné pre jeden projekt, nemusí byť vhodné pre ďalší a neustála re-evaluácia v rámci jednotlivých fáz nám pomôže lepšie prehodnotiť a aplikovať ten najvhodnejší model.
Konferencia Cloudy: Podpora inovácií v cloude
Pre všetky novinky spojené s cloudom organizuje spoločnosť Aliter Technologies konferenciu Cloudy. V jej aktuálnom treťom ročníku sa zameriava aj na umelú inteligenciu (AI) a jej koexistenciu s cloudom. S témou zameranou na podporu inovácií v cloude sa účastníci môžu tešiť na diskusie o AI v obchodnom kontexte a širších vplyvoch cloudu pre spoločnosti.
Ak Vás téma cloudu zaujala neváhajte sa tejto konferencie zúčastniť. Viac info nájdete na www.cloudyconference.com. Na konferencii budú prítomní zástupcovia väčšiny dôležitých poskytovateľov cloudových služieb a technológií.
