Spojené štáty zvažujú, že poskytnú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby sa mohla lepšie chrániť pred útokmi Ruska. Uviedol to v utorok popredný predstaviteľ Pentagónu podľa televízie CNN.

Nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany USA v reakcii na otázku, či Washington zvažuje dodávku Patriotov na Ukrajinu, povedal, že zatiaľ sú „v hre“ rôzne možnosti.

„Patriot je jeden z prostriedkov protivzdušnej obrany, o ktorom sa uvažuje,“ povedal novinárom predstaviteľ Pentagónu. Posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny pritom označil za „hlavnú prioritu“ Spojených štátov.

„Skúmanie, čo môžu v tomto smere urobiť USA, čo môžu podniknúť naši spojenci a partneri a preverujeme aj možné kombinácie prostriedkov, ktoré by mohli byť užitočné,“ cituje CNN činiteľa Pentagónu.

MIM-104 Patriot je taktický mobilný raketový systém, ktorý dokáže zlikvidovať balistické rakety, strely s plochou dráhou letu aj lietadlá. Patrí medzi najlepšie systémy svojho druhu. Jedna batéria Patriotov stojí asi miliardu dolárov.

Ďalšie dôležité správy

JB 15 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas spoločnej tlačovej konferencie po rokovaní na konferencii krajín Západného Balkánu v Berlíne 3. novembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, address the media during a news conference following the 'Western Balkans' conference at the Chancellery in Berlin, Germany, Thursday, Nov. 3, 2022. (AP Photo/Michele Tantussi)
Neprehliadnite

Nemecká vláda oznámila, že dodá Ukrajine vyše 350 generátorov