Elektronické zariadenia britskej vlády pripojené k vládnym sieťam, vrátane niektorých v úrade premiéra na Downing Street 10 a na ministerstve zahraničných vecí, by mohli byť sledované softvérom Pegasus. V pondelok o tom na svojom blogu informovala skupina Citizen Lab špecializujúca sa na problematiku kybernetickej bezpečnosti. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Sledovanie spywarom Pegasus

Pegasus je špionážny softvér izraelskej firmy NSO Group. Po preniknutí do elektronického zariadenia môže nepozorovane pristupovať ku všetkým údajom a odosielať ich cez internet.

„Potvrdzujeme, že v rokoch 2020 a 2021 sme vládu Spojeného kráľovstva upozornili na viaceré možné prípady sledovania spywarom Pegasus v rámci oficiálnej vládnej siete," uviedla Citizen Lab.

Hovorca NSO Group tieto obvinenia odmietol a označil nepravdivé. Hovorca britskej vlády uviedol, že k bezpečnostným otázkam sa nebude vyjadrovať.

Cyprus popiera tvrdenia

Podľa Citizen Lab by objednávateľ špionáže v úrade britského premiéra pomocou softvéru Pegasus mohol pochádzať zo Spojených arabských emirátov, zatiaľ čo špionáž ministerstva zahraničných vecí by mohla mať korene na Cypre, v Jordánsku a Indii.

Cyprus však akúkoľvek účasť na špionáži pre Reuters prostredníctvom hovorcu vlády Mariosa Pelekanosa kategoricky poprel s tým, že britská vláda ho nikdy nepožiadala o vyšetrovanie v tejto oblasti.

Vlády ostatných spomenutých krajín sa k podozreniam zatiaľ nevyjadrili.

Hackerskú aktivitu spojenú s Downing Street vyšetrovalo aj britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť, jeho závery však boli podľa článku amerického týždenníka The New Yorker zverejneného takisto v pondelok nejednoznačné.

Ďalšie dôležité správy

Cold War-Era Nuclear Shelter Opens To The Public
Neprehliadnite

Hrnčeky s odpočúvacím zariadením. Izrael vyšetruje podozrivé čínske dary pre vládu