Trestné oznámenie na neziskovú organizáciu Čistý deň podal v piatok na Generálnej prokuratúre (GP) SR predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

Vec trvá niekoľko rokov

„Rozhodli sme sa za TTSK podať trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania subvenčného podvodu. Ide o záležitosť, ktorá trvá niekoľko rokov. Trnavská župa prenajímala, respektíve vypožičiavala, organizácii Čistý deň, nezisková organizácia, dve budovy.

V júni 2018 rozhodlo Zastupiteľstvo TTSK, že ruší obe, aj prenájom, aj výpožičku," uviedol Viskupič.

Na snímke šéf Slovenskej informačnej služby (SIS)  Vladimír Pčolinský počas 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorej sa zúčastnila prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Igor Matovič, 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Exšéf SIS Vladimír Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra

Ako priblížil, čo sa týka prenájmu jednej budovy, v čase, ktorý určilo zastupiteľstvo, bol tento záväzok z hľadiska Čistého dňa vyrovnaný a už sú v objekte poskytované sociálne služby. Samosprávny kraj budovu zrekonštruoval a toto zariadenie sa nazýva Centrum sociálnych služieb Galanta.

Zo strany Čistého dňa prišla séria protižalôb

,,Druhá budova bola právne vypožičaná a táto budova v jesennom termíne roku 2018 odovzdaná nebola. Samosprávny kraj preto dal žalobu na vypratanie tejto budovy a zo strany Čistého dňa prišla séria protižalôb. Dodnes túto budovu nevrátili," priblížil Viskupič. Z pohľadu TTSK je užívaná v rozpore s vôľou vlastníka aj zastupiteľstva samosprávneho kraja.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky, musia však konať zákonne, vyhlásil Heger

,,Podanie obsahuje nové nálezy. Je absolútne absurdné, právne neobhájiteľné a máme za to, že je to aj trestnoprávne chybné. Budovu, ktorú nezisková organizácia užíva, nadobudla z verejných zdrojov, prevádzkovala z verejných zdrojov, rekonštruovala z verejných zdrojov a na konci dňa sa snaží dokázať, že z verejných zdrojov má byť sumou vyše 370-tisíc eur od nich odkúpená," dodal Viskupič.

,,GP SR prijala dnes predmetné trestné oznámenie od podávateľa. Po oboznámení sa s ním bude postupovať zákonným postupom," uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Koncom mája súd platobným rozkazom rozhodol, že Čistý deň má zaplatiť 83-tisíc eur TTSK za neoprávnené užívanie budovy v Galante-Hodoch od roku 2018.