Miestni realitní makléri považujú cenu za prehnanú. „Bez ďalších dôkazov sa nedá tvrdiť, že išlo o odmenu cirkvi za dobré vzťahy s vládou Roberta Fica, no podľa mňa to náhoda nie je,“ hodnotí biznis historička Katarína Zavacká z Ústavu štátu a práva SAV. Iní odborníci na vzťah vlády a cirkvi sú opatrnejší.

Pozemky diecézy s rozlohou takmer 4,4 hektára ležia pri rieke Nitra v mestskej časti Mlynárce. Sú na hranici priemyselného parku Nitra – Sever, asi dva kilometre od miesta, kde vyrastie závod Jaguaru. Cirkev túto pôdu dlhodobo prenajímala poľnohospodárom, v apríli minulého roka sa dohodla so štátom na jej predaji.

Vedenie ministerstva hospodárstva v tom čase finalizovalo rokovania s britskou automobilkou o investícii na Slovensku. Cirkevné pozemky sú potrebné pre vybudovanie privádzača, ktorý by spojil závod s rýchlostnou cestou R1.

MH Invest, ktorá zodpovedá za prípravu priemyselného parku, sľúbila nitrianskemu biskupstvu za pozemky vyše 1,8 milióna eur. Cena 42 eur za štvorcový meter  (s DPH) pritom vysoko presiahla cenu, ktorú o tri mesiace neskôr ponúkla iným vlastníkom pri realizácii rovnakého zámeru – výkup pozemkov potrebných pre štvrtú „slovenskú“ automobilku.

„Pozemky v katastrálnych územiach Mlynárce, Zobor, Lužianky, Zbehy, Čakajovce budú vykupované v cenách určených na základe znaleckých posudkov v sumách 15,10 eura a 17,21 eura za štvorcový meter,“ uvádza doposiaľ na svojej stránke firma MH Invest, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva.

Vlastníkom v tom čase neostávalo iné, ako pozemky predať za stanovenú cenu. Začiatkom júla 2015 totiž Ficov kabinet priznal priemyselnému parku status významnej investície, čo štátu umožňuje násilne vyvlastniť tie pozemky, ktoré by vlastník odmietol predať za určenú cenu.

Cirkev dostala za pozemky pre Jaguar dvakrát viac ako drobní vlastníci

Za pozemky cirkvi (vpravo) zaplatil štát 45 €/m2, za pozemky iných vlastníkov len 15 a 17 €/m2. Kliknite pre zväčšenie.

Drobný rozdiel

Ministerstvo hospodárstva obhajuje dvojaký meter tým, že pozemky cirkvi neboli určené pre samotný park. „Ide o pozemky, ktoré sú určené na napojenie územia priemyselného parku Nitra – Sever a zároveň lokality Párovské lúky určenej na bývanie a občiansku vybavenosť. V danom prípade teda nejde o pozemky určené pre strategický park a ani neboli zahrnuté v osvedčení o významnej investícii na realizáciu strategického parku,“ informovala TREND.sk bývalá hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Prísne vzaté, je to pravda. Mesto Nitra chcelo v tejto lokalite vybudovať novú štvrť a dopravné prepojenie na cestu R1 na pozemkoch cirkvi naplánovalo v územnom pláne ešte v roku 2011.

Ani v takom prípade však odborníci nevidia dôvod na skok ceny. „Po tej pôde nebol vôbec žiadny dopyt, nikto tam nepredával ani nekupoval, nebol dôvod. Mesto tam síce plánovalo sídlisko, ale každý investor dostal podmienku postaviť cez rieku nové mosty a od toho každý odstúpil,“ hovorí konateľ realitnej kancelárie Maxfin Real Peter Komora.

Napokon – aj štát sa rozhodol kupovať pozemky až v čase, keď bolo prakticky rozhodnuté o príchode britského investora, pre ktorého je napojenie na rýchlostnú cestu kľúčové.

Vysoká cena

Cena, ktorú „dostala“ cirkev nie je podľa nitrianskych realitných maklérov trhová. „Ak potrebujem konkrétne pozemky, musím rátať s tým, že si priplatím, ale – áno, tá cena mohla byť výrazne nižšia,“ hovorí Tomáš Dodoš z VD reality.

„Tá cena je prehnaná, podľa môjho odhadu mali tie pozemky hodnotu 15 až 20 eur za meter štvorcový. Avšak pokiaľ pozemok nebol vyvlastnený, je kúpna cena vždy dohodou predávajúceho a kupujúceho,“ dodáva maklér P. Komora.

Ide teda o úspech vyjednávačov cirkvi? Nešikovnosť reprezentantov MH Invest? Alebo išlo o zámer? To obe strany odmietajú a odvolávajú sa na znalcov.

Kúpna zmluva na pozemky pod Jaguarom uzatvorená s cirkvou

„Rokovania ohľadne ceny zvyčajne netrvali dlho, keďže sa vždy vychádzalo zo znaleckých cien, ktoré sme doteraz veľmi neoponovali,“ hovorí člen ústredia a ekonóm nitrianskej diecézy Martin Štofko. Cirkev podľa neho predávala pozemky tak, „aby nebola prekážkou v rozvoji územia a zamestnanosti“.

Znalecký posudok na pozemky cirkvi dala MH Invest vypracovať v apríli 2015 Výskumnému ústavu riadenia hodnoty podniku a súdneho inžinierstva v Bratislave. Ústav na otázky TREND.sk neodpovedal.

Rezort hospodárstva tvrdí, že znalec zohľadnil to, že nehnuteľnosti sú mimo intravilánu mesta, ale v jeho blízkosti, s možnosťou napojenia na inžinierske siete a tiež možnosť využitia územia na bytovú výstavbu, občiansku vybavenosť a dopravnú infraštruktúru.

Odmena blízkym?

Dôvodom však môže byť aj politika. Z peňazí zo štátneho rozpočtu profitovalo mesto, ktoré získa dopravné riešenie za peniaze štátu a tiež rímskokatolícka cirkev, ktorá získala za pozemky nadštandardne vysokú sumu.

Primátorom Nitry je Jozef Dvonč, predseda Zväzu miest a obcí Slovenska, ktorý si s vládou Roberta Fica dlhodobo udržiava dobré vzťahy a proti vláde ostro nevystupuje ani v prípadoch, keď ide proti záujmom samospráv. Aj rímskokatolícka cirkev je dlhodobo spoľahlivým partnerom Smeru a jeho lídra.

„Hoci ľavicové strany a sociálne demokracie majú tradične v programoch odluku štátu od cirkvi, na Slovensku sme boli svedkami akejsi dohody o neútočení – vláda neotvára otázku Vatikánskej zmluvy a financovania cirkvi a cirkev sa zase zdržiava nepriateľských vyjadrení voči vláde,“ hovorí historička K. Zavacká.

Cirkev podľa šéfredaktora konzervatívneho portálu Postoy.sk Františka Múčku túto politiku porušila v uplynulom funkčnom období len trikrát – v roku 2013 kritizovala v pastierskom liste politikov za slabú podporu rodiny, odmietla premiérovu predvolebnú rovnicu utečenec rovná sa terorista a zastala sa biskupa Milana Lacha, keď kritizoval vládu za nepriateľský postoj k zdravotným sestrám.

„K nitrianskej diecéze však mal Robert Fico vždy blízko, pretože z nej pochádzal ‚jeho‘ kardinál Ján Chryzostom Korec,“ dodal F. Múčka.