Tento rok v máji teploty v Číne dosahovali rekordné hodnoty. Celkovo 446 meteorologických staníc zaznamenalo teploty, ktoré vyrovnali alebo prekročili doteraz najvyššie namerané hodnoty za mesiac máj, informovalo čínske Národné klimatické stredisko, ktoré citoval spravodajský server The Guardian.

V pondelok meteorologický úrad v Šanghaji nameral v meste rekordných 36,1 stupňa Celzia – predchádzajúci rekord 35,7 stupňa bol z mája 2018. Počas najbližších troch dní budú vo väčšine južnej Číny teploty presahujúce 35 stupňov Celzia a v niektorých oblastiach až vyše 40 stupňov Celzia.

Vysoké teploty zaťažujú elektrickú sieť, keď v megalopolách, ako je Šanghaj, stúpa spotreba elektriny kvôli zapnutým klimatizáciám. V posledných dňoch vzrástol aj dopyt po elektrine v priemyselných centrách na juhu Číny, ako je Kuang-tung. Spoločnosť China Southern Power Grid, jeden z dvoch prevádzkovateľov rozvodnej siete v krajine, o niekoľko týždňov skôr ako zvyčajne zaznamenala špičkové zaťaženie presahujúce 200 miliónov kilowattov a blízke historickému maximu.

Čínsky meteorologický úrad vo februári varoval, že extrémne poveternostné a klimatické javy v tomto roku stále vykazujú vysoký výskyt a intenzitu.

V marci boli teploty v mestách Wu-chan a Čeng-čou v strednej Číne o viac ako desať stupňov vyššie, ako je pre toto ročné obdobie obvyklé. Pre Čínu je rok 2023 neobvyklý tým, že na vyprahnutom severe krajiny je teplejšie ako na juhu, čo je pravdepodobne príčinou mnohých ekologických problémov.

Od minulého leta zažíva povodie rieky Jang-c'-ťiang najhoršie sucho od roku 1961, čo poškodzuje miestnu úrodu obilia. Čínske vládne štatistiky ukazujú, že od vlaňajšieho júla klesli zrážky v povodí rieky Jang-c'-ťiang takmer o 50 percent.