Vývoz denominovaný v dolároch v júni medziročne stúpol o 0,5 percenta, uviedol čínsky colný úrad. Ekonómovia počítali s poklesom o 1,5 percenta. Dovoz vzrástol o 2,7 percenta, pričom sa očakával pád o 10 percent.

Prebytok zahraničnej obchodnej bilancie Číny dosiahol v júni 46,42 miliardy ameriských dolárov (40,97 miliardy eur) po 62,9 miliardy amerických dolárov v máji. Ekonómovia prognózovali 58,6 miliardy amerických dolárov. Export denominovaný v jüanoch v júni medziročne vyskočil o 4,3 percenta a import o 6,2 percenta.

auto, kluce, ilustracia
Neprehliadnite

Začína sa éra drahších áut. Analytici ale nesúhlasia

Vývoj zahraničného obchodu signalizuje, že druhá najväčšia svetová ekonomika sa zotavuje. Čínski experti dokonca predpokladajú, že by v 2. kvartáli mohla vzrásť až o 3 percentá. Analytici banky ANZ sú o niečo menej optimistickí, keď predpovedajú expanziu len o 1,7 percenta. Čínsky štatistický úrad zverejní správu o vývoji ekonomiky v 2. kvartáli vo štvrtok (16. 7.).

Aj napriek pokračujúcim obchodným sporom vyskočil dovoz čínskych tovarov z USA v júni o 11,3 percenta. Naopak, čínsky vývoz do Spojených štátov, ktoré mimoriadne tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, vzrástol len mierne o 1,4 percenta.