Čínsky prezident Si Ťin-pching sa dnes v Rijáde zúčastnil na summite arabských krajín, ktoré označil za prirodzených partnerov Pekingu pre spoluprácu a stretnutie označil za „míľnik“ a začiatok novej éry vo vzťahoch s týmito štátmi. Čínsky prezident dnes končí návštevu Saudskej Arábie, ktorú začal v stredu a počas ktorej podpísal viacero dohôd s Rijádom.

Veľké množstvo stretnutí

„Čína sa teší na spoluprácu so Saudskou Arábiou a arabskými štátmi a na povýšenie týchto vzťahov na novú úroveň,“ povedal okrem iného čínsky prezident, ktorý sa dnes stretol s lídrami Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC). Tú okrem Saudskej Arábie tvoria Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar. Si Ťin-pching sa v Rijáde stretol tiež s prezidentmi Tuniska, Iraku, Somálska či Mauritánie. Už vo štvrtok tam rokoval s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sisím či šéfom Palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom.

Na samite GCC sa hovorilo aj o šampionáte vo futbale, ktoré v týchto dňoch organizuje Katar, ktorého ako usporiadateľskú krajinu mnohí kritizovali za porušovanie ľudských práv i úmrtie robotníkov pri prípravách infraštruktúry pre šampionát. Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán pri otvorení summitu Katar za MS pochválil.

Posilnenie ekonomiky aj vzájomných vzťahov

„Čína bude naďalej pevne podporovať krajiny GCC pri udržiavaní ich bezpečnosti a budovaní kolektívneho bezpečnostného rámca pre Perzský záliv,“ povedal tiež dnes v Rijáde Si Ťin-pching. Dodal, že jeho krajina bude ďalej dovážať veľké množstvo ropy z krajín GCC a sľúbil rozšíriť dovoz skvapalneného zemného plynu. Posilniť spoluprácu chce Peking tiež v ďalších odvetviach, napríklad v strojárstve, doprave, finančnom sektore, nových technológiách, letectve či kultúre.

Saudskej Arábii by posilnenie ekonomických väzieb s Čínou mohlo podľa agentúry AFP pomôcť k diverzifikácii jej na rope závislej ekonomiky, ako si to predsavzal pred niekoľkými rokmi korunný princ bin Salmán.

Čínsky prezident navštívil Saudskú Arábiu naposledy v roku 2016. Jeho terajšia cesta prichádza v čase pošramotených vzťahov so Spojenými štátmi a niekoľko mesiacov po nie príliš úspešnej návšteve amerického prezidenta Joea Bidena v Rijáde. Spojené štáty s obavami sledujú rozširovanie čínskeho vplyvu na Blízkom východe. Znepokojuje ich aj možné bezpečnostné riziko spojené s využívaním technológií čínskej firmy Huawei spojeneckými krajinami v oblasti Perzského zálivu. Peking a Rijád vo štvrtok podpísali viacero strategických dohôd, vrátane memoranda s technologickou firmou Huawei, ktorá má v Saudskej Arábii rozvíjať cloudové služby a budovať technologické komplexy v saudskoarabských mestách.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Peking - Obyvatelia s ochrannými rúškami kráčajú okolo čínskej vlajky počas posledného dňa prázdnin Čínskeho národného dňa v Pekingu 7. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Residents wearing masks pass by Chinese flags on the last day of China's National Day holiday period in Beijing, Friday, Oct. 7, 2022. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga je asi najväčšou hrozbou rozmaznávaná stredná trieda