Prezident Si Ťin-pching opätovne potvrdil svoj záväzok vytvoriť v susedstve Pekingu centrum financií a špičkových technológií. Vyzval štátne podniky, výskumné ústavy a finančné inštitúcie, aby sa tam presťahovali, uvádza Bloomberg.

Čínsky vodca navštívil rozľahlú oblasť nazvanú Nová zóna Siung-an, ktorá sa nachádza v provincii Čche, 100 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta. Na železničnú stanicu dorazil vysokorýchlostným vlakom z Pekingu, pričom cesta trvá približne 30 minút.

Si Ťin-pchinga sprevádzali traja členovia najvyššieho orgánu čínskej komunistickej strany premiér Li Čchiang, šéf sekretariátu ústredného výboru strany Cchaj Čchi a podpredseda vlády Ting Süe-siang. „Rozvoj novej oblasti Xiong’an je národným projektom tisícročného významu a mal by napredovať na základe konkrétnych činov a trvalého úsilia,“ povedal Si Ťin-pching.

Plán výstavby čínskeho supermesta odhalili v roku 2017. Cieľom bolo vybudovať centrum vyspelých technológií, kde budú sídliť špičkové spoločnosti, výskumné ústavy a fungovať prvotriedna doprava. Malo by konkurovať Šen-čenu a Šanghaju, pričom by šlo o alternatívu k preplneným uliciam, znečistenému ovzdušiu a obmedzenému priestoru v mnohých metropolách Číny.

Aj keď už uplynulo šesť rokov, mesto je stále vo výstavbe. Čínsky prezident sa svojou zatiaľ poslednou návštevou areálu rozhodol rozptýliť akékoľvek pochybnosti o tom, že projekt, s ktorým spája svoju povesť, nenapreduje, ako má. Víziu mesta označil za „úplne správnu“.

Ďalšie dôležité správy

BYD,Shanghai.china-nov.27th,2021:,Byd,Ev,Car,Store,And,Customers.,Byd,Is
Neprehliadnite

Čína naučí Európu, ako investovať do zelených megaprojektov. Načúvať gigantovi BYD má Slovensko