Čína dosiahla pokrok vo vývoji nových jadrových zbraní, má ich však iba pre sebaobranu a nikdy ich nepoužije ako prvá.

Povedal to dnes čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure, na ktorej sa zúčastňujú ministri či ich zástupcovia z troch desiatok krajín ázijsko-pacifickej oblasti, uviedla agentúra Reuters.

Pôsobivý pokrok

„Čína vyvíja svoje kapacity cez päť dekád. Je fér priznať, že sme dosiahli pôsobivý pokrok,“ povedal Wej. Politika Číny je podľa neho v tejto veci nemenná. „Máme ich pre sebaobranu. Nebudeme prví, kto ich použije,“ dodal s tým, že cieľom Pekingu je zabrániť jadrovej vojne.

O zrýchľovaní rozvoja jadrového arzenálu Číny hovorila aj správa amerického ministerstva obrany z minuloročnej jesene. Podľa nej sa Peking snaží „modernizovať, diverzifikovať a rozširovať“ svoju jadrovú techniku.

V roku 2027 by mohla najľudnatejšia krajina sveta podľa Pentagonu disponovať 700 nukleárnymi hlavicami a do konca dekády by ich mohla mať 1000. To by však stále bola len necelá pätina súčasného amerického jadrového arzenálu.

Prihovoril sa aj Zelenskyj

Trojdňové fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapure dnes končí. V piatok sa na okraj tejto konferencie stretol Wej aj s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom a v sobotu na nej prostredníctvom videoprenosu prehovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ten okrem iného zdôraznil, že výsledok vojny Ruska proti Ukrajine sa dotkne nielen jeho vlasti, ale aj budúceho medzinárodného usporiadania.

Ďalšie dôležité správy

Underwater Explosion.
Neprehliadnite

Polovica Rusov má strach, že Putin použije jadrové zbrane, vyplýva z prieskumu