Čína zvýšila v auguste dovoz uhlia z Ruska, pričom objem dovozu dosiahol najvyššiu úroveň za minimálne päť rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ako uviedla v utorok čínska colná správa, v auguste doviezla Čína z Ruska celkovo 8,54 milióna ton uhlia, zatiaľ čo v júli dovoz predstavoval 7,42 milióna ton. Oproti augustu minulého roka zvýšila Čína dovoz z Ruska o 57 percent. Augustové údaje zároveň predstavujú najvyšší objem dovozu od začiatku evidovania príslušných údajov v roku 2017.

Čína zároveň využíva situáciu, ktorá nastala po útoku Ruska na Ukrajinu, keď sa Európska únia rozhodla v rámci sankcií pozastaviť nákup ruského uhlia. Rusi následne výrazne znížili ceny suroviny pre ďalších záujemcov, čo zvýhodnilo Čínu, ktorá je najväčším dovozcom uhlia na svete. Ceny ruského uhlia sa síce medzičasom zvýšili, uviedli čínski obchodníci na komoditnom trhu, práve vďaka vyššiemu dovozu zo strany Číny, ako aj Indie, stále sú však nižšie, než je cena domáceho uhlia rovnakej kvality.

Ďalšie dôežité správy

KK54 archív Pingtan - Na archívnej snímke z 5. augusta 2022 čínska vojenská stíhačka J-11 prelietava nad Taiwanským prielivom neďaleko Pingtanu. v juhovýchodnej čínskej provincii Fujian. Čína v pondelok 15. augusta 2022 spustila v okolí Taiwanu predtým neohlásené vojenské cvičenia, oznámila čínska armáda. FOTO TASR/AP
FILE - A Chinese J-11 military fighter jet flies above the Taiwan Strait near Pingtan, the closest land of mainland China to the island of Taiwan, in Pingtan in southeastern China'
Neprehliadnite

Začala sa súťaž medzi veľmocami: Amerika však nie je pripravená na konflikt s Čínou