Čína po takmer troch rokoch znovu otvorila svoje hranice. Mesiac po ukončení prísnej politiky tzv. nulového covidu cestovalo v nedeľu cez hraničné priechody do Čínskej ľudovej republiky niekoľko desaťtisíc obyvateľov Hongkongu. 

Krajina opäť otvára hranice, avšak usporiadane

Väčšinu vstupných obmedzení a najmä povinnú týždennú karanténu pri príchode s účinnosťou od nedele zrušili. Otvorenie sa však podľa čínskych úradov musí uskutočniť „usporiadane“, preto sú počty ľudí cestujúcich do krajiny a z nej naďalej ohraničené.

Z Hongkongu – čínskej osobitnej administratívnej oblasti – môže zatiaľ do Číny prísť najviac 50-tisíc ľudí denne. Pred cestou sa musia registrovať prostredníctvom internetu. Záujem je po dlhej izolácii vysoký – nahlásilo ho už 410-tisíc Hongkončanov, ako informoval denník South China Morning Post.

Opačným smerom mohlo v nedeľu vycestovať 6 600 ľudí. Všetci cestujúci musia predložiť negatívny výsledok PCR testu na koronavírus z posledných 48 hodín.

Turisti si ešte zrejme počkajú

Odborníci očakávajú, že bude trvať ešte mesiace, kým sa po otvorení hraníc cestovanie vráti do normálu. Počet pasažierov obmedzuje stále nízky počet medzinárodných letov z Číny, ktorých je asi len desatina oproti obdobiu spred pandémie. Pre obavy z možných nových variantov koronavírusu tiež mnohé krajiny vyžadujú od cestujúcich z Číny negatívny test pred odletom.

Turisti si okrem toho ešte zrejme počkajú. Čínske úrady síce majú znova vydávať a obnovovať pasy, prednosť však majú pracovné a študijné cesty. Pri opätovnom vydávaní víz na čínskych veľvyslanectvách podobne platí prednosť pre obchodné, pracovné, študijné a rodinné návštevy.

Ďalšie dôležité správy

WA 64 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching vystupuje v štátnej televízii s novoročným prejavom v Pekingu v sobotu 31. decembra 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by Xinhua News Agency, Chinese President Xi Jinping delivers a New Year address in Beijing, Saturday, Dec. 31, 2022. China
Neprehliadnite

Peking odsúdil nariadenia viacerých krajín sveta, pohrozil protiopatreniami