Čínske úrady požiadali štátne firmy, aby prestali využívať služby štyroch najväčších účtovných firiem na svete. Tými sú Deloitte, PwC, Ernst & Young (EY) a Klynveld Peat Marwick Goerdeler (KPMG). Zdôvodnili to obavami o bezpečnosť. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Pokyny čínskych úradov

Peking sa snaží obmedziť vplyv západných audítorov. Čínske ministerstvo financií minulý mesiac vydalo neformálne pokyny niektorým štátnym podnikom a vyzvalo ich, aby neobnovovali svoje zmluvy so štyrmi svetovými účtovnými spoločnosťami. Zahraničné dcérske spoločnosti môžu aj naďalej využívať služby zahraničných audítorov. Ich materské firmy však dostali pokyn, aby po skončení platnosti súčasných zmlúv so zahraničnými audítorskými firmami, zamestnali čínskych alebo hongkongských účtovníkov.

Obavy o bezpečnosť

Dáta sú jednou z viacerých oblastí, nad ktorými Čína sprísnila kontrolu s cieľom zabezpečiť, aby sa neobjavili praktiky, ktoré by ohrozovali národné a ekonomické záujmy krajiny. Čína v septembri 2021 schválila zákon o bezpečnosti údajov, ktorý všeobecne vyžaduje, aby čínske spoločnosti a obce kategorizovali údaje na základe ich významu pre národnú bezpečnosť a ekonomiku.

Najväčšie svetové účtovné firmy, teda takzvaná veľká štvorka, v roku 2021 získali od všetkých čínskych klientov 20,6 miliardy juanov (približne 2,8 miliardy eur), uviedol Bloomberg s odvolaním sa na údaje ministerstva financií.

Ďalšie dôležité správy

MMF:Hospodársky rast Číny sa spomalí na približne polovicu oproti minulej dekáde
Neprehliadnite

MMF: Hospodársky rast Číny sa spomalí na približne polovicu oproti minulej dekáde