Čína vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory. Tiež upozornila, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AFP.

Jadrové zbrane nesmú byť použité

Čína v piatok pri príležitosti výročia vojny na Ukrajine zverejnila 12-bodový dokument o ,,politickom urovnaní" tejto krízy.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v dokumente uviedlo, že všetky strany by mali podporovať Rusko a Ukrajinu v spolupráci a čo najrýchlejšom obnovení dialógu. ,,Jadrové zbrane nesmú byť použité a jadrové vojny nesmú byť vedené," dodal čínsky rezort diplomacie.                

Peking tiež Rusko a Ukrajinu vyzval, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a vyhýbali sa ,,útokom na civilistov a civilné zariadenia".

Nesúhlasia s jednostrannými sankciami

Čína tiež oznámila, že nesúhlasí s ,,akýmikoľvek jednostrannými sankciami, ktoré nie sú schválené Bezpečnostnou radou OSN", píše na svojej webovej stránky denník The Guardian s odvolaním sa na v piatok zverejnený plán.

Peking sa v prípade vojny Ruska na Ukrajine snaží zachovávať neutrálny postoj; udržiava však blízke vzťahy s Moskvou, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

Robin Li
Neprehliadnite

Čínska firma Baidu verejnosti v marci sprístupní svoju alternatívu k aplikácii ChatGPT