Pred desiatimi rokmi Čína využila nízke ceny na ovládnutie solárnej výroby, čím vyhladila západných konkurentov práve vtedy, keď celosvetový dopyt po solárnych paneloch začal stúpať. USA a Európa sú odhodlané nedopustiť, aby sa to isté stalo s vodíkom. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Keďže svet smeruje k dekarbonizácii, ďalšie kolo súťaže sa točí okolo zariadenia nazývaného elektrolyzér. Zapája sa do čistej elektriny, ako je napríklad solárna energia, pomocou neho je možné extrahovať vodík z vody bez toho, aby sa produkovali emisie otepľovania planéty. To je zásadný krok pri vytváraní zeleného paliva schopného dekarbonizovať také odvetvia, ako je oceliarsky, cementárenský alebo lodný priemysel.

Spoločnosti po celom svete už oživujú výrobu elektrolyzérov. Závody na výrobu zeleného vodíka sú vo výstavbe a priemysel konečne robí skok z pilotných projektov do priemyselného rozsahu. BloombergNEF, skupina pre výskum čistej energie, odhaduje, že celosvetová produkcia elektrolyzérov bude musieť do roku 2030 vzrásť 91-krát, aby pokryla dopyt. Mnoho západných veteránov v oblasti čistých technológií však hľadí na vznikajúcu konkurenciu s nepríjemným pocitom „déjà vu“. Podľa BNEF viac ako 40 percent všetkých dnes vyrobených elektrolyzérov pochádza z Číny.

Čínske elektrolyzéry nie sú také účinné ako tie vyrobené v USA a Európe, ale stoja oveľa menej – asi štvrtinu toho, čo si účtujú západné spoločnosti. Čínske spoločnosti zaoberajúce sa elektrolýzou stále do značnej miery slúžia na svojom domácom trhu, ale predaj sa začína rozširovať aj do zámoria. „Počul som príliš veľa vládnych predstaviteľov, ktorí povedali, že nemôžeme znova zopakovať skúsenosti so solárnou energiou,“ povedal vodíkový analytik Xiaoting Wang.

Biden považuje Čínu za konkurenta

Prezident Joe Biden pôsobil ako viceprezident počas rozhodujúcich rokov, keď sa Čína ujala vedenia v solárnej výrobe. Teraz považuje Čínu za konkurenta viac ako za dodávateľa a návrat výroby čistých technológií späť do USA označil za pilier svojej klimatickej politiky. USA sú odhodlané nenechať Čínu kontrolovať tento nový energetický boom. Bidenov zákon o znižovaní inflácie sype peniaze na domácu výrobu vodíka. „Skutočnosťou je, že USA poskytnú veľmi štedré dotácie, aby zabezpečili, že miestni dodávatelia prežijú,“ povedal X. Wang.

Európa má svoje vlastné dôvody, prečo si chce ukrojiť kúsok tohto rodiaceho sa priemyslu. Ruská invázia na Ukrajinu zmenila hodnotu paliva, ktoré je možné vyrobiť v Európe, a zvýšila ambície kontinentu v oblasti vodíka. Niektorí zástancovia vodíka však tvrdia, že Európska únia to nesleduje, čo ju znevýhodňuje voči USA aj Číne.

Únia si stanovila cieľ pre výrobu zeleného vodíka – 10 miliónov ton ročne do roku 2030 – ale ešte sa nerozhodla, ktoré metódy sa budú kvalifikovať ako „zelené“. Preto je pre spoločnosti ťažké zaviazať sa k veľkým projektom výroby vodíka, ktoré by viedli k objednávkam elektrolyzérov. „Bojím sa, že trhové podiely v biznise s elektrolyzérmi budú odobraté z Európy a odoslané do iných geografických oblastí,“ povedal Jorgo Chatzimarkakis, generálny riaditeľ lobingovej skupiny Hydrogen Europe so sídlom v Bruseli. „EÚ si strieľa do hlavy. Nie nohy, ale rovno do hlavy.“

Čínsky náskok

Medzitým mnohí analytici očakávajú, že účinnosť čínskych elektrolyzérov sa zlepší, čo naruší akúkoľvek technologickú výhodu, ktorú v súčasnosti americké a európske spoločnosti majú. „Nepochybujem o tom, že Čína pracuje na lepších elektrolyzéroch,“ povedala Bridget van Dorstenová, senior analytička vodíka vo výskumnej a konzultačnej firme Wood Mackenzie.

Niektoré čínske spoločnosti majú náskok. Výrobcovia chemických zariadení tam už roky vyrábajú elektrolyzéry a inštalujú rozsiahle systémy na elektrolýzu vody pre rôzne výrobné odvetvia, ako je výroba polysilikónu pre solárne články. Elektrolyzéry využívajú elektrickú energiu na štiepenie vody na vodík a kyslík a ich verzie sú na trhu už od 20. rokov minulého storočia. Mnoho krajín teraz vidí vodík ako najlepšiu stávku na dekarbonizáciu priemyselných odvetví, ktoré nemôžu ľahko fungovať na elektrinu. Čínski výrobcovia vyvíjajú elektrolyzéry s „protónovou výmennou membránou“ (PEM) a zdokonaľujú svoje alkalické produkty. Očakávajú rast na zahraničných trhoch.

Spoločnosť Longi Green Energy Technology Co. so sídlom v Xi’ane, najväčší svetový výrobca solárnych zariadení, zriadila vodíkovú jednotku v marci 2021 a už vybudovala 1,5 gigawattovú výrobnú kapacitu elektrolyzérov v Číne. Vyvíja PEM, ale predpovedá, že alkalické elektrolyzéry budú v tomto odvetví dominovať počas nasledujúcich piatich rokov, povedal Wang Yingge, viceprezident Longi Hydrogen. Do troch rokov spoločnosť očakáva, že zahraničné trhy budú tvoriť viac ako polovicu jej tržieb, povedal.

„Európa a USA majú najaktívnejšie stimulačné politiky pre vodíkový priemysel, zatiaľ čo Blízky východ a Afrika majú najväčší rozsah a najúspornejšiu obnoviteľnú energiu,“ povedal W. Yingge. „Projekty so zeleným vodíkom v týchto regiónoch majú dobrú ziskovosť.“

Tržby zo zámoria

Štátny PERIC medzitým dostal objednávky v roku 2022 zo siedmich zahraničných krajín vrátane Austrálie, USA a Kórey, uvádza BNEF. Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy, jeden z mála čínskych výrobcov, ktorí sa špecializujú na PEM, teraz získava asi 10 až 15 percent svojich tržieb zo zámoria, povedal Huang Fang, projektový riaditeľ spoločnosti. Jeho cieľom je zlepšiť toto percento pri dopyte z Európy a Austrálie, povedal Huang.

Zatiaľ čo elektrolyzér je pre zelený vodík rovnako dôležitý ako solárny článok pre solárnu energiu, existujú kľúčové rozdiely. Solárne panely sú v podstate bežne dostupná technológia. Či už sú umiestnené na streche alebo zostavené v obrovskom púštnom poli, panely a systémy k nim pripojené sa až tak veľmi nelíšia. To nie je prípad výroby vodíka. Elektrolyzéry sú len jednou časťou závodu, ktorého veľkosť a dizajn bude diktovať zdroj energie a potreby zákazníkov. Spoločnosť Plug Power buduje v USA flotilu závodov na výrobu zeleného vodíka a každý z nich je jedinečný, povedal generálny riaditeľ Andy Marsh.

„Závod v Texase sa líši od závodu v New Yorku, ktorý sa líši od závodu v Georgii,“ povedal. „Všetko je to veľmi miestne.“ Plug so sídlom v Lathame, New York, tiež vyrába a predáva PEM elektrolyzéry.

Zatiaľ čo čínsky solárny priemysel sa roky tešil zo štedrých dotácií od centrálnej vlády, ktoré pomohli výrobcom zariadení dominovať v globálnom dodávateľskom reťazci, vodík zatiaľ nezaznamenal rovnakú úroveň politickej podpory. Krajina predstavila svoj prvý plán rozvoja vodíka na štátnej úrovni začiatkom minulého roka, ale zdržala sa zavedenia akýchkoľvek politík finančnej podpory, ako sú napríklad dotácie, čo zničí nádeje výrobcov zariadení.

Medzitým Roeland Baan, výkonný riaditeľ dánskej Topsoe A/S, povedal, že americký systém stimulov je teraz ľahšie ovládateľný ako systém EÚ. Jeho spoločnosť vyvíja 500-megawattovú továreň na výrobu elektrolyzérov s pevným oxidom, ktoré pracujú pri vysokých teplotách a sú účinnejšie ako alkalické alebo PEM. „Rozhodli sme sa umiestniť náš závod v Dánsku,“ povedal R. Baan. „Pokiaľ ide o druhú možnosť, uvidíme. Určite to môže byť v USA.“

Ďalšie dôležité správy

Predstavenie projektu zameraného na výrobu vodíka prostredníctvom elektrolýzy v Košiciach 5. mája 2022. Na snímke vľavo vodíkové auto, vpravo vodíková čerpacia stanica. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Vodík sa tlačí do nákladnej dopravy. Investícia do novej čerpačky pri Trenčíne je len začiatkom