Americký prezident Donald Trump postupne zisťuje, že Čína nie je slabý nepriateľ, ktorý pasívne čaká, aké nové clá na tovary si vymyslí. Peking má v zásobe nielen odvetné clá na americký tovar, ale aj na komodity, ktoré USA potrebujú a dovážajú ich najmä z Číny.

Ide o prvky vzácnych zemín ako napríklad dysprózium a neodým. Vyrábajú sa z nich magnety, ktoré sú súčasťou motorov a generátorov. Iné vzácne kovy sa zas využívajú v elektronike či vojenskom priemysle.

Čínska tlač tento týždeň začala varovať USA, že Peking môže export obmedziť, prípadne na nich uvaliť nové clá.

„Podľa toho, čo viem, Čína vážne uvažuje, že obmedzí export vzácnych minerálov do USA,“ vyjadril sa na Twitteri editor čínskych novín Global Times. V priebehu colnej vojny už Čína zaviedla 25-percentné clá na dovoz zemín z USA. Tie sa potom v Číne spracúvajú a extrahované prvky sa vyvážajú späť do Ameriky.

Reálna hrozba?

Analytici tvrdia, že Peking v tomto prípade iba nestraší, ale je pripavený vzácne kovy použiť ako zbraň v obchodnej vojne s USA.

„Geopolitický a ekonomický význam ťažby vzácnych nerastov, kde má Čína takmer monopolné postavenie, je neodškriepiteľný,“ tvrdí komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Svedčia o tom čísla. Čína je najväčším producentom prvkov vzácnych zemín na svete s 81-percentným podielom na trhu v roku 2017, ukazujú údaje Geologickej služby Spojených štátov. A to aj napriek tomu, že sa na jej území nachádza len 37 percent svetových zásob. Väčšinu materiálu dováža a spracúva. Vzácne zeminy sú totiž veľmi náročné na spracovanie a je z nich veľa odpadu a škodlivých látok.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa