Vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I označil v utorok vzťahy medzi Pekingom a Moskvou za „pevné ako skala". Kremeľ nevylučuje ani jeho stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

Podľa čínskeho diplomata vzťahy medzi Moskvou a Pekingom „odolajú skúške vo forme premenlivej medzinárodnej situácie". Rusko a Čína majú podľa jeho slov „vynikajúcu" príležitosť na pokračovanie v úzkej strategickej spolupráci a kontaktoch s cieľom „chrániť spoločné strategické záujmy".

Wang I rokoval s tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom a v stredu sa má stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že nevylučuje stretnutie s Putinom. „Je o čom hovoriť," povedal.

Čína počas uplynulého roka uskutočňovala „veľmi obozretné kroky" v spojitosti s konfliktom na Ukrajine. Rusku vyjadrovala tichú podporu a jeho inváziu proti Kyjevu toleruje.

Sky News upozorňuje na správy, že čínsky prezident Si Ťin-pching sa chystá vystúpiť s prejavom, v ktorom bude žiadať „mier". Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani minulý piatok povedal, že prejav by mohol odznieť pri príležitosti výročia konfliktu na Ukrajine, píše Reuters.

Takéto zmiešané signály však podľa Sky News Číne vyhovujú. Umožňujú je uskutočňovať dlhodobú stratégiu a reagovať na geopolitický vývoj. Hlavným záujmom Číny v tomto konflikte však zostáva Čína, dodáva Sky News.

Ďalšie dôležité správy

JB 26 Brusel - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 9. februára 2023 v rámci summitu EÚ. Zelenskyj v rámci tretej zastávky na krátkej európskej ceste požiada vedúcich predstaviteľov EÚ o zvýšenie podpory pre svoju vojnou zničenú krajinu. FOTO TASR/AP

Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy speaks during an EU summit at the European Parliament in Brussels, Belgium, Thursday, Feb. 9, 2023. On Thursday, Zelenskyy will join EU
Neprehliadnite

Ak Čína podporí Rusko, vypukne svetová vojna, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj