Japonský premiér Fumio Kišida a francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbili v pondelok v Paríži väčšiu vzájomnú spoluprácu v oblasti bezpečnosti v ázijsko-tichomorskom regióne, informuje agentúra AFP.

Japonsko v roku 2023 predsedá skupine siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7. Japonský premiér v pondelok v Paríži odštartoval sériu návštev členských krajín tohto zoskupenia - Francúzska, Talianska, Británie, Kanady a Spojených štátov. Ide o prvú návštevu Kišidu v Paríži od jeho nástupu do funkcie v októbri 2021.

Prepracovaná obranná politika

V spoločnom tlačovom vyhlásení s Macronom Kišida uviedol, že sa teší na väčšiu spoluprácu s Francúzskom v ázijsko-tichomorskom regióne. Japonská vláda minulý mesiac schválila zásadné prepracovanie obrannej politiky vrátane výrazného zvýšenia výdavkov. Zároveň varovala, že Čína predstavuje pre bezpečnosť krajiny ,,najväčšiu strategickú výzvu vôbec".

,,Japonsko sa môže spoľahnúť na našu neutíchajúcu podporu vzhľadom na porušovanie medzinárodného práva zo strany Pchjongjangu," ubezpečil v pondelok večer Macron.

Sankcie proti Rusku

Skupina G7 bude podľa Kišidu pokračovať v podpore Ukrajiny, na územie ktorej vo februári minulého roka vojensky vtrhlo Rusko, píše AFP. ,,G7 sa tvárou v tvár ruskej agresii spojí, aby pokračovala v prísnych sankciách proti Rusku a v ich posilnení a udržala silnú podporu Ukrajine," povedal.

Obaja lídri vo večerných hodinách navštívili katedrálu Notre-Dame z 12. storočia v Paríži, ktorá bola po požiari v roku 2019 zrekonštruovaná.

Kišida sa v piatok plánuje stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Pred odchodom z vlasti zdôraznil, že od spojencov z G7 očakáva okrem Ukrajiny aj prejavy ,,solidarity so zvyškom sveta" v otázkach ako klimatická zmena či potravinová a energetická kríza. Japonský premiér bude v máji hostiť summit lídrov G7 v Hirošime.

Ďalšie dôležité správy

Rokovanie Bezpečnostnej rady OSN o situácii na Ukrajine
Neprehliadnite

Bezpečnostná rada OSN privítala svojich nových päť nestálych členov. Ide o tieto krajiny