Čínsky prezident Si Ťin-pching si plánuje získať väčšiu kontrolu nad rozhodovacím procesom v rámci finančného systému svojej krajiny. Dopomôcť mu k tomu má vzkriesenie mocného výboru na koordináciu finančnej politiky či možné dosadenie kľúčového spojenca do vrcholovej pozície v centrálnej banke, píše agentúra Bloomberg.

Miestne úrady uvažujú nad obnovením dávno zrušenej Centrálnej finančnej komisie, ktorá by vládnucej Komunistickej strane Číny umožnila získať si väčšiu kontrolu nad finančnou politikou. Jej šéfom by sa mal stať vicepremiér a prezidentov blízky dôverník Ting Süe-siang.

Che Li-feng, ktorý by mal v marci na poste vicepremiéra zodpovedného za ekonomickú politiku nahradiť Liou Cheho, je zas jedným z možných kandidátov na post tajomníka strany v Čínskej ľudovej banke.

Tieto vymenovania do funkcie a možná reforma čínskeho finančného regulačného systému by spôsobili, že o kľúčových ekonomických politikách by rozhodoval menší počet ľudí. Navyše by došlo k centralizácii celého rozhodovacieho procesu do rúk Si Ťin-pchinga.

Oba kroky by nepochybne podčiarkli strategický význam čínskeho finančného sektora v hodnote 60 biliónov dolárov. Keby sa vicepremiérovi naozaj podarilo v rámci Čínskej ľudovej banky obsadiť vrcholovú pozíciu, tak by určite došlo k posilneniu jej úlohy v oblasti finančnej regulácie.

Centrálnu banku čakajú zmeny

Si Ťin-pchingovi sa od roku 2012, keď sa dostal k moci, podarilo upevniť svoju pozíciu v krajine, pričom do vedenia strany dosádzal svojich verných stúpencov. V októbri 2022 sa mu dokonca podarilo zbúrať zaužívané precedensy a ostať v prezidentskom kresle tretíkrát po sebe.

„Niet pochýb, že Che Li-feng má so Si Ťin-pchingom oveľa bližší osobný vzťah než súčasný tajomník strany v rámci Čínskej ľudovej banky Kuo Šu-čching,“ vysvetľuje Christopher Beddor z firmy Gavekal Dragonomics zaoberajúcej sa čínskou ekonomikou, politikou a sociálnymi záležitosťami. Ak by Che vo funkcii naozaj nahradil Kua, tak by to trhy mohli podľa Beddora vnímať tak, že sa čínskemu prezidentovi podarilo získať si nad centrálnou bankou väčší dohľad.

Do marca, keď má zasadať Národný ľudový kongres, sa však toho ešte môže veľa zmeniť. Podľa Bloombergu ide o kľúčovú politickú udalosť, v rámci ktorej dochádza k schvaľovaniu ministerských pozícií, ako aj postu guvernéra čínskej centrálnej banky.

Ak by sa Che v rámci Čínskej ľudovej banky stal tajomníkom strany, tak by to bolo po prvý raz v tomto storočí, čo by vicepremiér pre ekonomickú politiku zastával v centrálnej banke jednu z vysokých funkcií.

Pred pár rokmi v rámci banky došlo k rozdeleniu funkcie tajomníka strany a guvernéra. Úlohou súčasného tajomníka strany Kuo Šu-čchinga, ktorý ma čoskoro odísť do dôchodku, bolo zamerať sa na otázky v oblasti finančných rizík, pričom súčasný guvernér I Kang mal na starosti vykonávanie menovej politiky.

Podľa ekonómov zmeny v rámci centrálnej banky nutne nemusia signalizovať výrazný posun v orientácii menovej politiky, no môže sa stať, že banka zvoľní svoj jastrabí prístup.

Centrálna finančná komisia

K zriadeniu Centrálnej finančnej komisie po prvý raz došlo v roku 1998 a jej úlohou bolo v mene komunistickej strany dohliadať na finančný systém Číny. Cieľom tohto kroku bolo uistiť sa, že stranou dosadení manažéri budú v rámci výkonu svojej funkcie dodržiavať jej usmernenia a politiku.

V roku 2003 došlo v rámci reorganizácie čínskych vládnych agentúr k rozpusteniu komisie a zriadeniu bankového regulačného orgánu.

Ďalšie dôležité správy

MMF:Hospodársky rast Číny sa spomalí na približne polovicu oproti minulej dekáde
Neprehliadnite

MMF: Hospodársky rast Číny sa spomalí na približne polovicu oproti minulej dekáde