Čína pre neustále sa zvyšujúce americké clá hľadá globálnych spojencov, pričom sa usiluje vytvoriť jednotný front so zámerom prinútiť Washington ustúpiť.

Hľadanie spojencov

Svoju pozornosť zamerala najmä na Európu. „Čína je ochotná spolupracovať s Európskou úniou na realizácii dôležitého konsenzu lídrov, posilnení komunikácie a prehĺbení obchodu, investícií a priemyselnej spolupráce,“ znie z Pekingu.

Vyhlásenie nasledovalo po videokonferencii medzi čínskym ministrom obchodu Wang Wen-tchaom a eurokomisárom pre obchod a hospodársku bezpečnosť Marošom Šefčovičom o recipročných clách USA.

Wang Wen-tchao označil americké tarify za akt protekcionizmu a ekonomického šikanovania, ktorý vážne poškodzuje multilaterálny obchodný systém a negatívne ovplyvňuje stabilitu globálneho ekonomického poriadku. Čína je ochotná vyriešiť rozdiely konzultáciami a rokovaniami, ale ak budú USA trvať na svojej vlastnej ceste, bude „bojovať až do konca“.

Nie „kamarátstvu“ s Pekingom

Napriek nespokojnosti s colnou politikou Spojených štátov nemajú všetky krajiny záujem spojiť sa s Čínou, najmä tie, ktoré s ňou v minulosti viedli spory.

Austrálsky premiér Anthony Albanese uviedol, že voľný a spravodlivý obchod je dobrá vec. Dodal, že Canberra spolupracuje so všetkými krajinami, ale zároveň stojí na vlastných nohách a bráni národné záujmy. Peking v roku 2020 zaviedol sériu obchodných prekážok proti Austrálii, keď tamojšia vláda vyzvala na nezávislé vyšetrovanie pandémie.

Čínsku výzvu na spoluprácu údajne odmietla aj India. Nie je jasné, aké ďalšie kroky Peking podnikne. Medzi netarifné možnosti patria zákazy amerických filmov, právnických firiem a obchodu so službami.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

WTO varuje pred rozdelením svetového trhu. Obchod medzi USA a Čínou môže prudko klesnúť