Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas prvého známeho rozhovoru so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom od začiatku invázie Ruska na Ukrajine „dôrazne odporučil“ Spojeným štátom, aby sa vrátili k „tichej diplomacii“ týkajúcej sa prípadnej výmeny väzňov, a „bez špekulatívnej informačnej vaty“. V piatok vo vyhlásení to uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí, na ktoré sa odvolala americká televízia CNN.

Dvaja Americkí občania za Buta

Blinken v piatok na tlačovej konferencii povedal, že sa rozprával s Lavrovom. Telefonát trval približne 25 minút, uviedol iný predstaviteľ amerického ministerstva. Minister Blinken dodal, že v telefonáte „vyvíjal tlak na Kremeľ, aby prijal zásadný návrh, ktorý sme predložili ohľadne prepustenie Paula Whelana a Brittney Grinerovej“.

Tento návrh obsahuje ponuku na výmenu spomínaných dvoch Američanov za odsúdeného ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta, napísal portál CNN tento týždeň.

Lavrov: Ciele Ruska budú úplne splnené

Na tému „prebiehajúcej špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine Lavrov Blinkenovi povedal, že „ciele a zámery Ruska budú úplne splnené,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

„V týchto súvislostiach bola pozornosť amerického ministerstva upriamená na fakt, že pumpovanie zbraní USA a NATO ukrajinským ozbrojeným silám a národným práporom, ktoré sa rozsiahlo používajú proti civilnému obyvateľstvu, iba predlžuje agóniu režimu v Kyjeve, predlžuje konflikt a znásobuje počty obetí,“ dodávalo sa v ruskom vyhlásení.

Rozoberali aj potravinovú krízu

Obaja politici sa „podrobne“ rozprávali o súčasnej svetovej potravinovej kríze, dodala ruská strana.

„Blinken bol informovaný o detailoch dohody podpísanej 22. júla v Istanbule, týkajúcej sa prepravy ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov a podpory ruského vývozu potravín a hnojív. Minister (Lavrov) zdôraznil, že situáciu sťažujú americké sankcie a že sľuby USA o poskytnutí príslušných výnimiek pre ruské potravinové dodávky ešte neboli splnené. Naznačili sme aj to, že je neprijateľné, keď tento problém využíva ´kolektívny Západ´ pre svoje geopolitické záujmy,“ uviedol tiež rezort ruskej diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Reykjavík - Šéf americkej diplomacie Antony Blinken (vľavo) a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov gestikulujú počas stretnutia, ktoré sa konalo popri zasadnutí Arktickej rady v islandskej metropole Reykjavík v stredu 19. mája 2021. FOTO TASR/AP  

U.S. Secretary of State Antony Blinken, left, and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, right, gesture as they arrive for a meeting at the Harpa Concert Hall in Reykjavik, Iceland, Wednesday, May 19, 2021, on the sidelines of the Arctic Cou
Neprehliadnite

Blinken telefonoval s Lavrovom, bol to ich prvý kontakt od začiatku vojny